تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه روش های هرس گیاه شاهدانه می باشند که تولیدکنندگان و پرورش دهندگان گیاه شاهدانه برای بهبود شکل و شمایل گیاه آنها را پیاده سازی می کنند. در واقع با تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه موجب دسترسی هرچه بهتر گیاه به نور خواهید شد. این کار همچنین باعث رشد بیشتر و بهتر گیاه همچون جوانه زنی بیشتر و در نهایت برداشت محصول بیشتر می شود. اما تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه چیست و چه مزایایی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه چیست؟

همانطور که گفته شد، این دو تکنیک هایی به منظور رشد بیشتر گیاه می باشند. اما تاپینگ و فیمینگ در عین شباهت، تفاوت هایی با هم دارند. در روش تاپینگ جوانه های تحتانی و در روش فیمینگ جوانه های فوقانی قطع می شوند.

تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه باید روی شاخه ها و ساقه های اصلی گیاه پیاده سازی شود تا در نهایت شاهد افزایش حجم جوانه زنی گیاه باشیم. بعد از اجرای این تکنیک ها، رشد گیاه تا مدتی کم خواهد شد که این امری عادی است.

تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه در چه مواقعی کاربرد دارد؟

تاپینگ کردن گیاه کاربردهای اساسی و مهمی دارد اما به طور کلی کاربردهای اصلی آن به شرح زیر است:

⦁ تاپینگ کردن گیاه قابل پیاده سازی توسط مبتدیان می باشد به دلیل اینکه نیاز به تبحر بالایی ندارد.
⦁ در مواردی که هدف شما شکل دادن به گیاه و کنترل ظاهر آن است می توانید تاپینگ کردن گیاه را پیاده سازی کنید.
⦁ تاپینگ کردن گیاه به منظور داشتن گیاهانی زیباتر انجام می شود.

فیمینگ کردن گیاه:

⦁ فیمینگ کردن گیاه قابل پیاده سازی توسط تولیدکنندگان در مقیاس کوچک یا بزرگ می باشد.
⦁ برای افزایش جوانه های گیاه انتخابی عالی است.
⦁ فیمینگ کردن گیاه استرس کمتری به گیاه وارد می کند.

برای خرید اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تاپینگ کردن گیاه چگونه انجام می شود؟

تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند. در روش تاپینگ تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صبر کنید تا گیاه شما حداقل به اندازه سه گره رشد کند و سپس جدیدترین گره را قطع کنید. زدن برش درست در نقطه صحیح، منجر به رشد دو شاخه یا جوانه مجزا در نقطه ی برش خواهد شد و این یعنی افزایش حجم جوانه زنی گیاه. تاپینگ در واقع یک تکنیک سریع و آسان است که منجر می شود تا گیاه شما به میزان بیشتری در معرض نور خورشید قرار گیرد.

فیمینگ کردن گیاه چگونه انجام می شود؟

روش فیمینگ برای رسیدن به حداکثر بهره وری در جوانه زنی گیاه، روشی عالی است. این تکنیک به میزان زیادی مورد علاقه پرورش دهندگان پیشرفته است، با این حال شما هم می توانید آن را به عنوان یک مبتدی امتحان کنید. کافی است منتظر بمانید تا حداقل 3 گره روی گیاه شما ایجاد شود و سپس برگ های آخرین گره را قطع کنید. بعد از گذشت چند هفته شاهد رشد 4 جوانه یا شاخه ی مجزا در محل قطع خواهید بود. هرچند این روش منجر به افزایش رشد طولی گیاه نمی شود اما برای پر پشت کردن آن روشی عالی است.

نتیجه گیری

تاپینگ و فیمینگ کردن گیاه با هدف افزایش رشد گیاه انجام می شود و نیاز به تخصص و مهارت دارد. اگر برای این کار نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره دارید، مجموعه تهران گرولایت آماده ارائه بهترین خدمات به شماست.