پی اچ متر ۳ کاره خاک

پی اچ متر ۳ کاره خاک ، علاوه بر اندازه گیری پی اچ خاک ، میزان رطوبت خاک را نیز اندازه گیری میکند


در پی اچ غلظت یون هیدروژن در آب و یا خاک و یا محلول های پایه آبی و روغنی مورد اندازه گیری قرار میگیرد به عبارتی میتوان گفت مقدار pH یک ماده مستقیماً با نسبت یون هیدروژن [H +] و یون هیدروکسیل [OH-] مرتبط است. در حقیقت میزان یون هیدروژن موجود در سیالات باعث به وجود آمدن خاصیت بازی و اسیدی خاک ، آب و محلول ها خواهد شد به تعبیر دیگر ، پی اچ میزان اسیدیته آب یا بستر کشت گیاه را مشخص میکند. از آنجایی که میزان غلظت یون هیدروژن معمولا عدد کوچکی است برای اینکه کار کردن با آن آسانتر شود آن را در مقیاس لگاریتمی( PHبرابر منفی لگاریتم مبنای ۱۰ غلظت مولی یون هیدروژن فعال در محلول است) تعریف میکنند که نخستین بار توسط سورن سن دانشمند دانمارکی مطرح شد.
براساس آنچه که گفته شد PH میتواند مقدار عددی بین ۰ تا ۱۴ باشد .
در ستون PH هرچقدر محیط اسیدی تر باشد عدد PH کوچک تر در  دمای ۲۵ درجه سلسیوس، هر محلولی که pH کمتر از ۷ داشته باشد اسیدی محسوب می شود ) و هرچقدر بازی تر باشد عدد PH بزرگتر( در دمای ۲۵ درجه سلسیوس محلولی که pH بزرگتر از ۷ داشته باشد ) بازی خواهد بود و سیالی که نه خاصیت اسیدی و نه خاصیت بازی دارد سیال  خنثی و PH=7 خواهد بود که  دمای اتاق (۲۵ درجه سلسیوس)، آب خالص نه خاصیت اسیدی و نه خاصیت بازی دارد و در نتیجه عدد pH آن برابر ۷ خواهد بود.
برای اندازه گیری پی اچ نیازمند شناساگر های کاغذی یا دستگاه های پی اچ متر هستیم که کاغذ های اندازه گیری می‌توانند به صورت کیفی و پی اچ متر ها می‌توانند به صورت کمی و عددی میزان اسیدی بودن محیط را نمایش دهند ،استفاده از شناساگرهای کاغذی می‌تواند با خطای زیادی همراه باشد، به همین دلیل اگر به دقت بالایی نیاز باشد از pH سنج‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.
پی اچ سنج و یا پی اچ متر وسیله ای الکترونیکی است که بر اساس سنجش میزان غلظت یون هیدروژن میزان دقیق عددی پی اچ محلول را در اختیار کاربر قرار میدهد.
یکی از انواع متداول پی اچ سنج ها ، پی اچ سنج های قلمی هستند که می‌توانند به صورت عقربه ای یا دیجیتال ، میزان پی اچ محیط را نمایش دهند که از رایج ترین پی اچ سنج های خاک و بستر کشت گیاهی محسوب میشوند .
در مورد خاک و بستر کشت آنچه که مشخص است پی اچ خاک نمی‌تواند به صورت مستقیم بر روی رشد گیاه موثر باشد بلکه به سبب تاثیر  پی اچ بر میکروارگانیسم های خاک ، به صورت غیر مستقیم بر روی رشد گیاه و میزان گسترش ریشه در بستر خاک موثر خواهد بود.
مهم ترین میکروارگانیسم های خاک قارچ ها و باکتری ها هستند که موجب  حل شدن عناصر شیمیایی مورد نیاز گیاه در خاک و تامین مواد مغذی و معدنی ریشه میشود( میکروارگانیسم های هوازی ) .
همچنین برخی از میکروارگانیسم های خاک مخرب و باعث تخریب ساقه و ریشه گیاهان میشوند و می‌توانند خسارات فراوانی را در کشت گیاه به وجود آورند (میکروارگانیسم های بی هوازی).
از آنجایی که عموما میکروارگانیسم های مفید خاک یا همان میکروارگانیسم های هوازی غالبا در بستر های اسیدی تکثیر پیدا میکنند و همچنین میکروارگانیسم های مخرب یا بی هوازی در غالب مواقع ،هرچقدر بستر های کشت به سمت  قلیایی  شدن حرکت کنند ، بیشتر تکثیر پیدا میکنند،  بنا بر این میتوان گفت اندازه گیری و کنترل میزان پی اچ بستر کشت و خاک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و میتواند به صورت غیر مستقیم بر روی بازه دهی کشت و هزینه های تولید و نگهداری کشت، اثر بگذارد .
عناصر به تنهایی و به فرم فلزی خود نمی‌توانند داخل آب حل شده و جذب گیاه شوند و برای اینکه به فرم قابل حل درآیند باید به فرم نمک فلزی تبدیل شوند، میکروارگانیسم‌های خاک، اسیدهای آلی را از مسیر بیولوژیک به خاک اضافه می‌کنند که این اسیدها عناصر معدنی خاک را به نمک آنها تبدیل می‌کنند وقتی عنصر به صورت نمک فلزی درآمد می‌تواند در داخل آب حل شده و جذب گیاه شود پس وقتی حرف از تنظیم pH می‌شود هدف این است که جمعیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک را افزایش دهیم تا از این طریق با تولید اسیدهای آلی مفید توسط این موجودات زنده، حلالیت عناصر و جذب اتفاق افتد .
در محیط‌های قلیایی حلالیت و جذب عناصر شیمیایی را نخواهیم داشت پس رشد و تولیدی هم اتفاق نخواهد افتاد و هم چنین تکثیر میکروارگانیسم های بی هوازی افزایش یافته و میتواند باعث ایجاد خسارت و ضرر در کشت شود.
امروزه برای اندازه گیری پی اچ خاک ، از انواع مختلفی از پی اچ سنج ها استفاده میشود که یکی از پرکاربرد ترین آنها پی اچ سنج های قلمی می باشند که به صورت عقربه ای و یا دیجیتالی به بازار عرضه شده اند.
یکی از متداول ترین و کاربردی ترین پی اچ سنج ها، پی اچ سنج قلمی سه کاره می باشد که علاوه بر اندازه‌گیری میزان پی اچ خاک ، میزان رطوبت خاک و میزان لوکس نوری محیط را نیز ، اندازه گیری میکند .
این محصول یکی از کاربردی ترین محصولات برای گلخانه دار ها ، سالن های پرورش قارچ ، سالن های تولید کمپوست و  زمین های کشاورزی و باغی و همچنین مصارف خانگی برای گلخانه های کوچک خانگی می باشد  و با استفاده از  آن  میتوان علاوه بر کنترل پی اچ خاک میزان رطوبت خاک و میزان نور دریافتی را اندازه‌گیری و کنترل نمود. با داشتن این محصول میتوان آبیاری گیاهان را مدیریت کرد و زمانبندی مناسب برای آبیاری گیاهان منازل و ادارات و همچنین کشت های گلخانه ای و زمین های کشاورزی و باغی را به دست آورد.
همچنین میتوان بر اساس میزان پی اچ خاک ، تقویت خاک و تعویض خاک بستر کشت را برنامه ریزی کرد.

درصورتی که هنوز موفق به خرید این پی اچ متر برای محیط کشت خود نشده اید هم کنون برای خرید این پی اچ متر سه کاره خاک اقدام کنید.
مجموعه تهران گرولایت مفتخر است تا با بهره گیری دانش تخصصی و کارشناسی ، بهترین و مرغوب ترین تجهیزات کاشت گلخانه ای و خانگی ، صنعتی و نیمه صنعتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد ، کیفیت و صداقت شعار مجموعه ماست .