یکی از اولین تصمیماتی که یک کشاورز میگیرد انتخاب بستر کاشت است. پرلیت یکی از بسترهای معدنی است. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پرلیت و ویژگی های آنها آشنا کنیم.

پرلیت چیست؟

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است. گدازه های آتشفشانی به علت منجمد شدن مقادیر اندکی آب در خود ذخیره می کنند. اگر به این گدازه ها حرارتی بین ۴۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد وارد کنیم آب ذخیر شده داخل آنها از بین می رود و از خاکستری به سفید تغییر رنگ پیدا می کنند. به این ماده سفید پرلیت گفته می شود. حرارت دادن ناگهانی پرلیت می تواند باعث افزایش حجم ناگهانی آن شود به همین پرلیت را با نام پاپ کورن آتشفشانی نیز می شناسند. ماده اصلی تشکیل دهنده پرلیت، سیلیس است، هرچه میزان حفره های سیلیس بیشتر باشد میزان منبسط شدن آن نیز بیشتر است. باید توجه داشت که دانسیته پرلیت به هنگام حرارت دادن باید کم و پایین نگه داشته شود. به علاوه اسیدیته پرلیت منبسط باید خنثی باقی بماند زیرا تغییر اسیدیته می تواند موجب کم و زیاد شدن برخی عناصر مانند آلومینیوم، منگنز و آهن شود.

انواع پرلیت

پرلیت از چندین منظر قابل تقسیم بندی است مانند پرلیت پخته یا نپخته. اما اصلی ترین روش برای دسته بندی این ماده معدنی، ابعاد دانه های آن است:
بسیار درشت: پرلیت بسیار درشت دانه هایی در ابعاد 5 تا 10 میلی متر دارد و کمترین میزان نگهداری آب در بین انواع پرلیت را داراست، چیزی در حدود 19 درصد. مخلوط کردن پرلیت بسیار درشت با خاک می تواند به بهبود هوادهی و زهکشی کمک کند اما به علت اندازه درشت دانه چندان در کشاورزی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
درشت: دانه های پرلیت درشت با ابعاد 3 تا 5 میلی متر علاوه بر زهکشی مناسب ظرفیت دخیره آب مناسب تری را نیز دارا می باشد که تقریبا 34 درصد است. البته این سایز هم با خاک یک دست نخواهد شد اما اضافه کردن آن به خاک گیاهانی مانند ارکیده تاثیر بسیار خوبی بر رشد گیاه خواهد داشت.
متوسط: پرلیت متوسط با ابعاد حدودی 1 تا 3 میلی متر می تواند به تنهایی یا به عنوان جزئی از خاک برای نهال ها و گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. ظرفیت ذخیره آب پرلیت متوسط 46 درصد است.
ریز: کوچک ترین اندازه های پرلیت که اندازه شان کمتر از 1 میلی متر است و با نام های پرلیت آردی یا پرلیت شکری نیز شناخته می شوند. حدودا 52 درصد توانایی نگهداری آب داشته و برای قلمه زنی ریشه و جوانه زنی دانه بسیار مناسب است.

مزایای استفاده از پرلیت

همانطور که پیشتر اشاره شد پرلیت از نوع بسترهای کاشت معدنی است و استفاده از آن به تنهایی یا به همراه خاک می تواند مزایای بسیاری داشته باشد، از جمله؛
• بهبود هوادهی و زهکشی خاک.
• بهبود آب رسانی به گیاه.
• ایجاد عایق برای گیاه در برابر تغییرات دمایی.
• سبک کردن و کاهش تراکم بافت خاک.
• کاهش احتمال بروز بیماری به علت استریل بودن.
• دارای پی اچ خثنی و محیطی مناسب برای پرورش گیاه.
• پرلیت دارای قابلیت کشت مجدد است و سالها طول می کشد تا تجزیه شود.
• یکی از بهترین بسترها برای کشت هیدروپونیک.
• در دسترس بودن و گزینه ای کم هزینه.

معایب استفاده از پرلیت

پرلیت در کنار مزایای فراوانش معایبی نیز دارد که دانستن آنها خالی از لطف نخواهد بود. یکی از این معایب این است که در صورت استفاده از پرلیت به عنوان بستر آب به سرعت تخلیه می شود. همچنین پرلیت ماده ای تجدیدناپذیر است و اگرچه به نسبت پیت ماس در دسترس تر است. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد پرلیت ماده ای سبک است و در صورت آب دهی اضافی در آب شناور می شود. به عنوان نکته پایانی دقت شود که ممکن است پرد و غبار حاصل از پرلیت موجب مشکلات تنفسی و سوزش چشمان شود، بنابراین هنگام کار با پرلیت حتما باید از عینک و ماسک ایمنی استفاده شود.

پرلیت 50 لیتری درجه یک

برای خرید پرلیت 50 لیتری درجه یک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

پرلیت و کشت هیدروپونیک

هیدروپونیک یک سیستم کشت بدون خاک و بر پایه آب است. پرلیت یک انتخاب عالی برای کشت هیدروپونیک است زیرا علاوه بر استریل بودن و جلوگیری از شیوع بیماری، نفوذپذیری خوبی در برابر آب داشته و توان ذخیره مواد مغذی را نیز دارد. همچنین اختلالی در گسترش و رشد ریشه ها ایجاد نخواهد کرد.

پرلیت و ساختمان سازی

درباره کاربرد پرلیت در کشاورزی صحبت کردیم، حال بد نیست به نقش پرلیت در ساختمان سازی نیز اشاره ای کنیم. گفته شد که یکی از ویژگی های پرلیت عایق بودن است. از آنجا که تهیه پرلیت کم هزینه و آسان بوده و ماده ای سبک و کم وزن است، در امور ساختمان سازی به عنوان عایق دما و صدا با گچ و کاشی سقف ترکیب می شود. همچنین می توان از پرلیت به عنوان ماده چسبنده و سفت کننده در ملات و گچ استفاده نمود.

پرلیت و تصفیه آب

پرلیت سنگی استریل و فاقد هرنوع آلودگی است و همچنین نفوذپذیری مناسبی برای آب دارد. از همین رو از پرلیت به عنوان یکی از اجزای سیستم ها و فیلترهای تصفیه آب استفاده می شود.

سخن پایانی

پرلیت سنگی کاربردی در زمینه های متعدد است برای تهیه پرلیت می توانید به فروشگاه تهران گرولایت مراجعه نمایید. همچنین در صورت هرگونه نیاز به مشاوره، متخصصین تهران گرولایت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.