علاقه مندان به پرورش گیاه می دانند که لامپ های رشد گیاه نقش بسیار مهمی در رشد و نگهداری گیاهان دارند. یکی از انواع این لامپ ها، لامپ فلورسنت است که در گروه لامپ های کم مصرف قرار دارد. در ادامه به معرفی کامل لامپ فلورسنت و کاربرد آن در پرورش گیاه پرداخته می شود. 

لامپ فلورسنت چیست ؟

لامپ فلورسنت که با نام لامپ مهتابی هم شناخته میشود به خاطر نور طبیعی و سالمی که تولید می کند از پرفروش ترین  لامپ های بازار است. تولید نور در لامپ های فلورسنت بر اساس تحریک بخار جیوه است به این صورت که ایجاد ولتاژ در دو سر لامپ باعث داغ شدن گاز آرگون داخل لامپ می شود و در نتیجه جیوه موجود در لامپ بخار می شود. فرایند تحریک جیوه نهایتا موجب ایجاد پلاسمایی خواهد شد که پرتوهای فرابنفش ساطع می کند و در انتها این پرتو به وسیله ماده فلورسنت به نور قابل مشاهده برای چشم تبدیل می شود. 

اجزای لامپ فلورسنت

تیوب یا شیشه : تیوب نگه دارنده گاز داخل لامپ است که در اشکال مختلف مانند استوانه ای، خمیده یا رشته ای تولید می شوند. همچنین در تابلوهای نئونی لوله ها به شکلهای گرافیکی یا حروف خم می شوند.
استارتر : هنگامی که کلید لامپ زده شود، جریان الکتریکی به وسیله سیلندرهای کوچک فلزی به نام استارتر برقرار می شود.
بالاست : بالاست ها در واقع نوعی منبع تغذیه هستند که در کنار استارتر ولتاژ را تنظیم می کنند. به این شکل که در ابتدا ولتاژ را زیاد کرده و بعد از روشن شدن لامپ فلورسنت ولتاژ را کم می کنند.
الکترود یا کاتد : الکترودها رشته هایی مارپیچی شکل هستند که از جنس تنگستن بوده و روکسی از اکسید فلز دارند. الکترودها یا کاتدها در انتهای هر دو لامپ قرار گرفته اند و زمانی که به اندازه کافی گرم شوند، مقدار زیادی الکترون را به داخل تیوپ لامپ می فرستند.
گاز داخل لوله : گازی که داخل لوله لامپ قرار دارد شامل جیوه و بعضی گازهای غیرمستقیم مانند آرگون، نئون یا کریپتون است.
فلورسنت : سطح داخلی لامپ با فلورسنت یا فسفر پوشانده شده است. فلورسنت می تواند نور ماورابنفش تولید شده را به نور مرئی و قابل مشاهده تبدیل کند. 

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

لامپ فلورسنت مناسب برای گیاهان

نور خورشید نقش بسیار مهمی در رشد، گل دهی و میوه دهی گیاهان دارد. در صورتی که زارع یا پرورش دهنده تشخیص دهد که نور دریافتی از خورشید به میزان کافی نمی باشد یکی از بهترین و ارزان ترین جایگزینها لامپ فلورسنت رشد گیاه است. لامپ های فلورسنت در طیف های مختلف نور و اندازه های مختلف تولید می شود و این امکان را به فرد می دهد که در مکان هایی مانند پارکینگ یا انباری که هیچ دریافتی از نور خورشید ندارند به پرورش انواع گیاهان بپردازد. همچنین افرادی که قصد پرورش گیاه در آپارتمان دارند اما منزلشان نور مناسبی ندارد با تهیه لامپ های فلورسنت رشد گیاه می توانند نور کافی برای گیاهانشان را تامین کنند. 

انواع لامپ های فلورسنت رشد گیاه

لامپ فلورسنت رشد گیاه را از نظر شکل ظاهری می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:
لامپ فلورسنت لوله ای : لامپ های فلورسنت لوله ای که با نام لامپ مهتابی هم شناخته می شود در اندازه های بزرگ و کشیده هم تولید می شود که بیشتر مناسب برای فضاهای بزرگ مانند گلخانه ها هستند.
لامپ های فلورسنت فشرده : لامپ های فلورسنت فشرده که با نام اختصاری CFL شناخته می شود، از انواع نسبتا جدیدتر لامپ های فلورسنت است که در شکل های مارپیچی و کوچک تولید می شود. این لامپ ها برای فضاهای کوچک و آپارتمان ها هم انتخاب مناسبی هستند. لامپ های فلورسنت فشرده نیاز به بالاست یا سیم کشی حرفه ای نداشته و به سرپیچ های معمولی وصل می شوند. 

مزایای لامپ فلورسنت رشد گیاه

استفاده از لامپ های فلورسنت به عنوان جایگزین نور خورشید مزایای بسیاری دارد. نور تولید شده توسط این لامپ ها شبیه ترین نور به خورشید بوده و از منظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. با توجه به نوع گیاه در حال کشت می توان لامپ های فلورسنت را در ابعاد و اشکال گوناگون با توان های مصرفی مختلف انتخاب کرد. این لامپ ها طول عمر و بازدهی بالایی داشته و تولید حرارت و مصرف برق و انرژی بسیار کمی دارند. کم بودن حرارت تولید شده توسط این لامپ ها موجب می شود که برگ گیاهان دچار سوختگی نشود. به علاوه لامپ های فلورسنت نصب و راه اندازی بسیار آسانی دارند. 

نور مورد نیاز گیاهان برای رشد

نور خورشید نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش گیاه دارد. در صورتی که نور مناسب و کافی به گیاه نرسد عمل فتوسنتز به درستی انجام نمی شود، برگ های گیاه زرد شده و به مرور گیاه از بین می رود. لامپ های رشد گیاه می توانند طیف های مورد نیاز برای رشد گیاهان را تولید کنند و در بین انواع آن لامپ های فلورسنت می توانند بهترین جایگزین برای نور خورشید باشند. باید توجه داشت که حرارت تولید شده توسط لامپ در صورتی که در فاصله مناسب از گیاه قرار نگیرد می تواند باعث سوختگی گیاه شود و یکی از نکات مثبت لامپ های فلورسنت این است که حرارت کمی تولید می کنند و بازدهی انژری در این مدل بسیار بالاست. 

استاندارد لامپ فلورسنت رشد گیاه

همانطور که پیشتر اشاره شد لامپ های فلورسنت رشد گیاه در اندازه ها و اشکال مختلف و با توان های مصرفی متفاوت تولید می شود. برای انتخاب مناسب ترین مدل با توجه به نوع گیاه مورد کشت، بهتر است از فردی متخصص مشورت گرفته شود. مثلا لامپ های فلورسنت 40 وات برای رشد بذر مناسب بوده و انواع پر نورتر برای پرورش گیاهان بزرگ.
متخصصان سایت تهران گرولایت با پشتیبانی 24 ساعته آماده مشاوره و پاسخگویی به سوالات مشتریان هستند. 

خرید لامپ فلورسنت رشد گیاه

قیمت های لامپ های فلورسنت رشد گیاه با توجه به اندازه و توان مصرفی متغیر است. با مراجعه به بخش خرید سایت تهران گرولایت می توان قیمت و مشخصات انواع لامپ های فلورسنت رشد گیاه را مشاهده نموده و مناسب ترین گزینه را برای خرید انتخاب نمود. 

تهران گرولایت مشاهده محصولات دسته بندی های زیر را به شما پیشنهاد می کند :