تهیه و کشت پیاز زعفران:

بعد از تهیه پیاز زعفران، باید هرچه سریعتر به کشت آن اقدام شود، زیرا پیازهای زعفران زمانی که در هوای آزاد قرار دارد در معرض انواع آفت و بیماری ها می‌باشد از طرفی در صورت جمع کردن توده ای پیازهای زعفران در یکجا دمای پیازچه ها به شدت افزایش پیدا می‌کند که این شرایط منجر به کاهش چشم گیر قوه نامیه پیازهای زعفران خواهد شد.
برای اینکه پیاز های سالم و فاقد بیماری را کشت کنیم لازم است که قبل از کشت پیاز های زعفران ، ضدعفونی آن ها با محلول قارچ کش و کنه کش به طور کامل انجام شود و سپس به کاشت پیاز ها مبادرت گردد.

زمان کاشت پیازهای زعفران :

زمان کاشت پیاز زعفران از خرداد‌ماه شروع  و تا اواسط مهر ماه ادامه پیدا میکند.
به این نکته نیز توجه داشت باشید که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد بنابراین هرچقدر کشت زود تر انجام شود بازده تولید بیشتر خواهد بود و نباید کشت زعفران را به آخرین فرصت کشت یعنی اواخر مهرماه موکول کرد.

روش های کشت پیاز زعفران :

روش های استاندارد کشت پیاز زعفران در بستر خاک شامل دو حالت کشت زیر می باشد:

  • کشت کپه‌ای یا چاله‌ای
  • کشت ردیفی به روش کشت آرمان


در شیوه کشت کپه ای یا چاله ای ،چاله هایی با قطر 20 الی 25 سانتی متر با بیل حفر و 3 تا 15 عدد پیاز در هر چاله قرار داده و روی آن پوشانده می‌شود.
در این روش فاصله بین چاله ها ، بین 15 تا 20 سانتی متر و فاصله ردیف های چاله ها از هم 30 سانتی متر خواهد بود .

در شیوه کشت به روش ردیفی یا آرمانی شیارهای افقی ایجاد شده و پیاز ها با تراکم بالا در کنار هم قرار میگیرند و تراکم پیازچه های مصرفی بین 8 تا 10 تن در هکتار می باشد ، همچنین فاصله دو شیار متوالی 20 تا 25 سانتی متر خواهد بود.
توجه داشته باشید در هر دو حالت کشت ، در هنگام قرار دادن پیاز ها ، باید نوک پیاز رو به بالا باشد.

آبیاری پیازهای زعفران کشت شده:

پیاز زعفران در صورت عدم وجود بارش در فصل پاییز ، به حداقل دو نوبت آبیاری نیاز دارد .
آبیاری اول در اواسط مهر انجام می شود ، لذا پس از کاشت پیاز در چاله ها یا شیار ها باید خاک صاف و فشرده شود و به طور کامل روی پیاز ها پوشیده شود تا زمانی که اولین آبیاری پیازهای کشت شده انجام می شود . حدود ۱۵ تا ۲۰ روز بعد از اولین آبیاری ، اولین گل‌های بنفش رنگ زعفران سر از خاک بیرون می‌آورد و  نوبت بعدی آبیاری ، بعد از برداشت زعفران به طور کامل و بسته به شرایط آب و هوایی و بارندگی منطقه انجام میشود.


آبیاری دوم در اواخر آبان‌ماه یا اوایل آذر ماه بهتر است انجام شود و آبیاری سوم در اسفند ماه انجام خواهد شد، در مناطقی که بارندگی در پاییز و زمستان مطلوب باشد صرفا آبیاری نوبت دوم انجام شده و نیازی به مرحله سوم آبیاری نیست.


دوره رشد پیاز زعفران :

دوره رشد پیاز زعفران از ماه آبان آغاز و در ماه اردیبهشت سال بعد خاتمه پیدا میکند ، با شروع گرمای سوزان ، برگ های سبز گیاه زعفران ، به سرعت آب خود را از دست داده و چروک و پژمرده می شود و دوره رشد پیاز زعفران متوقف و دوره خواب پیاز آغاز می شود.


در قسمت سوم این مقاله شما را با شیوه کشت هیدروپونیک پیاز زعفران آشنا خواهیم کرد ، و به طور دقیق و تخصصی به بیان مزایا و چالش های این شیوه کشت پیاز زعفران خواهیم پرداخت ، پس در ادامه همراه ما باشید.


قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم