مقدمه
افرادی که عاشق گل و گیاه هستند و یا صاحب یک گلخانهیا اتاق رشد گیاه می باشند، گیاهان شان را مانند اعضای یک خانواده می پندارند. چرا که نه؟ گیاهان موجوداتی زنده هستند و نیاز به توجه و مراقبت دارند. کافیست گیاهان تان را چند روزی از نور تابان خورشید محروم کنید و یا رسیدگی های لازم را در مورد آن ها صورت ندهید، آنگاه خواهید دید که چگونه پژمرده می شوند و رو به نابودی خواهند رفت. لامپ رشد گیاه یکی از تجهیزاتی است که می توانید پروسه ی مراقبت از گیاهان تان را به واسطه ی آن تکمیل کنید.


چرا باید از لامپ رشد گیاه استفاده کنیم؟
خودتان هم خوب می دانید که نور خورشید همیشه در دسترس نیست و نمی توان گیاهان را همواره از نور خورشید سیراب کرد. ممکن است به هزار و یک دلیل نتوانید نور خورشید را برای گیاه تان فراهم کنید. اگر گیاهان شما گلخانه ای باشند، اگر اقلیم و شرایط آب و هوایی در محل زندگی شما سرد و ابری باشد و یا اگر منزل شما در یک ساختمان با نمای جنوبی واقع شده باشد قاعدتا دسترسی چندانی به نور خورشید ندارید. این ها گوشه ای از دلایل محکم برای استفاده از لامپ رشد گیاه می باشند.
آیا می توان از یک لامپ معمولی به جای لامپ رشد گیاه استفاده کرد؟
برخی از افراد بدون اینکه اصلا بدانند لامپ رشد گیاه چیست و چه کاری برای گیاهان انجام می دهد سریعا موضع می گیرند که چرا باید هزینه ی بالایی برای خرید لامپ رشد گیاه صرف کرد در حالی که می توان گیاهان را زیر نور لامپ خانگی قرار داد!
این تفکر به شدت اشتباه و گمراه کننده است. بنابراین اگر شما نیز چنین طرز فکری دارید این افکار را کنار بگذارید. لامپ رشد گیاهو لامپ های خانگی دو مقوله ی جدا هستند و نمی توانند جایگزین دیگری شوند. شما به هیچ عنوان نمی توانید از لامپ های معمولی خانگی به جای لامپ رشد گیاه استفاده کنید. در ادامه دلیل آن را خواهیم گفت.


طیف نوری که از لامپ رشد گیاه ساطع می شود چگونه است؟
پیش از هر چیز بگوییم که گیاهان قادر به جذب هر گونه طیف نوری نیستند. بنابراین گیاهان باید زیر منبع نوری قرار بگیرند که قادر به جذب امواج آن باشند. طیف نوری که از لامپ رشد گیاه تابیده می شود طول موج 380 تا 840 نانومتر را در بر دارد که این طیف لامپ رشد گیاه توسط گیاهان قابل جذب است.
در واقع اگر بخواهیم تعریف دقیق و خوبی از لامپ رشد گیاه بدهیم می توان گفت "لامپ رشد گیاه طیف نور گلچین شده از نور خورشید که برای گیاهان مفید است را از خود ساطع می کند."
هر چند که این طیف بستگی نوع لامپ رشد گیاه و رنگ آن دارد. هر کدام از لامپ های رشد گیاه با رنگی خاص می توانند برای اهداف مختلفی مفید فایده واقع شوند. به عنوان مثال لامپ های رشد گیاه آبی رنگ طیف نوری متفاوتی نسبت به لامپ های قرمز رنگ ساطع می کنند اما می توان به جرات گفت که نور ساطع شده از لامپ های رشد گیاه تمام و کمال جذب گیاه می شود.


با وجود لامپ رشد گیاه دیگر خورشید غروب نخواهد کرد!
اگر در حوزه ی رشد و پرورش گیاهان سررشته داشته باشید می دانید که برخی از گیاهان نیاز بیشتری به نور خورشید دارند. بنابراین باید ساعات بیشتری را در برابر نور خورشید قرار بگیرند اما چه می شود کرد که خورشید هر روز راس ساعت مقرری طلوع و غروب می کند. اینجاست که لامپ رشد گیاه به داد گیاهان شما خواهد رسید. با وجود لامپ رشد گیاه دیگر نگرانی از بابت غروب زود هنگام خورشید و یا طلوع دیر هنگام آن نخواهید داشت. با وجود لامپ رشد گیاه همیشه گیاهان شما به همان میزان که احتیاج دارند از نور کافی بهره مند خواهند شد.
نتیجه گیری
مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از بهترین فروشندگان محصولات گلخانه ای انواع لامپ های رشد گیاه با تنوع بالا در طیف نوری را خدمت شما عرضه داشته است. یکی از اهداف بزرگ مجموعه تهران گرولایت ارائه ی خدمات در راستای داشتن زمینی پاک و سرسبز است. شما هم به واسطه ی لامپ رشد گیاه می توانید در چرخه ی رشد و پرورش گیاهان و داشتن زمینی سبز تحت هر شرایطی سهیم باشید. کافیست برای خرید لامپ رشد گیاه از طریق وبسایت تهران گرولایت اقدام نمایید.