اس ام دی رشد گیاه چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟
لامپ اس ام دی مخفف Surface Mounted Device  است. این نوع لامپ از انعطاف پذیری بالای برخوردار است. چرا که در تکنولوژی به کار رفته هنگام تولید محصولات به صورت لحیم کاری بدون اسافتاده از سوراخ بر روی برد انجام می شود. تکنولوژی استفاده شده در این لامپ در چراغ های LED نیز به کار برده میشود. به دلیل انعطلاف پذیری بالای اس ام دی می توان آن را در انواع مختلفی طراحی و تولید کرد. این تکنولوژی جدید باعث شده تا لامپ هایی با کارکرد بهتر در رنگ و وضوح متنوع وارد بازار گردد. بعلاوه اسم ام دی رشد گیاه حجم بسیار کمتری دارد و زاویه دید مناسب را ارائه می دهد. با استفاده از اس ام دی رشد گیاه همچنین در میزان مصرف برق صرفه جویی خواهید کرد.
می توانیم اس ام دی را نیز این گونه تعریف کنیم که نسل بعدی ال ای دی است. منتها در اصل هر دو از دیودهای نوری تشکیل شدند. به نسل های قبل که قطعات اصلی آنها درشت است دیپ گفته میشود و قطعات ریز تر اس ام دی هستد. به این ترتیب لامپ هایی که هنوز از قطعات بزرگتر یعنی دیپ ساخته می شوند، را با اسم رایج ال ای دی می شناسند. نمونه هایی ال ای دی که ابعاد کوچکتری دارند با نام اس ام دی شناخته می شوند.


هزینه تولید اس ام دی به طبع کمتر است و در نهایت باعث کاهش قیمت نهایی برای مصرف کننده می شود. از نظر میزان مصرف برق نیز کم مصرف تر هستند و طول عمر بالاتری دارند.
⦁انواع لامپ اس ام دی
⦁لامپ اس ام دی حبابی
⦁لامپ اس ام دی پروژکتوری
⦁دانلایت
⦁پروژکتور وال واشر ال ای دی
⦁ریسه های ال ای دی
⦁چراغ پنل اس ام دی
کاربرد های متنوع لامپ اس ام دی
همان طور که از انواع این محتوا متوجه شدید، لامپ اس ام دی رشد گیاه به رشد و نمو گیاهان شما کمک خواهد کرد. منتها این تنها کاربردش نخواهد بود. لامپ SMD همان طور که گفتیم مخفف کلمات Surface Mounted Device به این معنا که قطعات روی سطح پنل نصب می شوند. در این تکنولوژی اجزا اصلی از قبل ساخته شده و سپس با لحیم بر مدار چاپی نصب خواهند شد. ضخمات نهایی کار بسیار کم است. در دستگاهایی که فضاهای کوچکی دارند یا مسطح هستند بسیار کاربرد خواهد داشت. همچنین امکان استفاده هر دو طرف PCB ها را فراهم می سازد.
تراشه SMD نسبت به فناوری DIP ابعاد کوچکتری دارد. این نوع تکنولوژی برای تامین نور پس زمینه تجهیزات الکترونیکی و روشنایی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای لامپ اس ام دی می توان به

⦁نورپردازی در سقف
⦁ایجاد سقف مجازی
⦁صفحات نورپردازی سقف پوش متحرک
⦁نورپردازی نمای ساختمان
⦁استفاده در اتومیل
⦁ایجاد نوری مانند نور روز در ادارات و سالن ها


همان طور که متوجه شدید، این تکنولوژی می تواند نوری مشابه نور خورشید تولید کند. گیاهانی که در خانه، گلخانه یا اتاقک کشت قرار می گیرند برای رشد خود به نور خورشید نیازمند هستند. با قرار دادن لامپ اس ام دی رشد گیاه این امکان فراهم می شود تا نور لازم برای فتوسنتز و رشد را دریافت کنند. به طبع بدون وجود نور گیاهان نمی توانند به رشد نهایی خود رسیده و وارد مرحله گلدهی و باروری شوند. استفاده نمودن از انواع لامپ های قدیمی برای پروژه های کوتاه مدت شاید مناسب به نظر برسد. از آنجایی که لامپ های نسل های قبل تر هزینه اولیه و خرید کمتری دارند. با این وجود طول عمر آنها کمتر است و مصرف برق بالای دارند. در نتیجه در دراز مدت هزینه بیشتری را برای صاحبانشان ایجاد می کند.
لامپ اس ام دی از چه اجزایی تشکیل شده
این لامپ در کل شامل سه بخش می شود: بدنه، برد ال ای دی و درایور یا یکسوکننده. بدنه آن در ابعاد و ظواهری مختلف ساخته می شود. از جمله: حبابی، پروژکتوری، نواری و پنلی. مدل های پنلی بیشتر برای گلخانه ها و اتاقک های رشد کاربرد دارند. دسته بندی لامپ اس ام دی طبق فرم بدنه آن انجام میشود.
به طور معمول از پایه های آلومینیومی در بدنه های حبابی استفاده می کنند. به این سبب که گرما بهتر منتقل شود تا طول عمر لامپ افزایش یابد.
داریوهای این لامپ در واقع یک مبدل یکسو کننده امواج AC-DC هستند. به طوری که برق 220 ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ولتاژی مثبت تا منفی 40 بسته مدل لامپ و میزان توان ورودی تراشه های SMD تبدیل می نمایند. برد اصلی این نوع لامپ ها از جنس آلومینیوم ، سرامیک یا پلاستیک فشرده است. قطعات سازنده برد روی آن لحیم خواهد شد.


این دسته از لامپ ها از تنوع رنگ خوبی برخودارند. چرا که سه دیود رد یک تراشه قرا می گیرد و رنگ خروجی دیودها را می توان تنظیم نمود. این مسئله برای تنظیم نورهای آبی و قرمز مورد نیاز گیاهان مهم خواهد بود. اگر به مطالب دیگر وب سایت سر بزنید در این زمینه توضیحات لازم را آورده ایم. منتها این دو رنگ نور برای زمان جوانه دهی و گلدهی لازم خواهند بود.  
مزایای استفاده از لامپ اس ام دی رشد گیاه
همان طور که گفتیم این دسته از لامپ ها جزو نسل بعدی ال ای دی ها شناخته می شوند. ابعاد کوچکتری دارند و کم مصرف هستند. به این ترتیب در هر فضایی که بخواهید نور مشابه نور خورشید را برای گیاه خود فراهم کنید، قابل استفاده خواهند بود. اگر بخواهیم به طور کلی مزایای این نوع لامپ را برشماریم:
⦁تولید گرما را کاهش میدهد و می تواند در نزدیکی گیاهان قرار گیرد
⦁نوری مشابه نور خورشید ایجاد میکند
⦁انعطاف پذیری بالا دارد و در ابعاد مختلف در دسترس است
⦁در طول زمان میزان نور افت چندانی نخواهد داشت
⦁تنظیم زاویه تابش قابل کنترل خواهد بود
⦁روشنایی تولید شده توسط لامپ اس ام دی نور خیره کننده ندارد
⦁تعداد دفعات خاموش و روشن کردن لامپ بر طول عمر آن تاثیر ندارد.
⦁تنظیم شدت نور و رنگ لامپ اس ام دی قابل کنترل و تغییر است.


ویژگی های لامپ های رشد گیاه smd چیست؟
لامپ های رشد گیاه smd و ال ای دی هر دو، نور لازم برای رشد و نمو گیاه را تامین می کنند اما می توانند بهره وری و ویژگی های مختلفی داشته باشند.
برای اینکه درک بهتری از لامپ های رشد گیاه smd داشته باشید تصمیم داریم ویژگی های مهم این لامپ ها را توضیح دهیم.
⦁لامپ های رشد گیاه smd دارای تنوع رنگی بالایی هستند
گیاهان برای رشد و گلدهی به طیف های نوری متنوعی احتیاج دارند؛ به عنوان مثال نور قرمز موجبات گلدهی و نور آبی موجبات رشد شاخ و برگ و ساقه را فراهم می کند. بنابراین ترکیب این دور نور می تواند برای رشد گیاه معجزه گر باشد.
ال ای دی ها تنها به صورت تک رنگ تولید می شوند، بنابراین شما بایستی با تکیه به علم و مهارت خود ترکیب صحیحی از نورهای قرمز و آبی را برای گیاهان فراهم کنید که نیاز به دقت بالایی دارد. این در حالی است که لامپ های رشد گیاه smd با نورهای ترکیبی تولید می شوند. بنابراین برای تولید نور بنفش که بهترین نور برای رشد گیاه است نیازی به خرید لامپ های تک رنگ جداگانه ندارید و می توانید به سادگی اقدام به خرید لامپ های رشد گیاه smd در رنگ های ترکیبی نمایید.
⦁تولید حرارت کمتر توسط لامپ های رشد گیاه smd
لامپ های رشد گیاه smd به جای اینکه نور را در نقطه ای خاص متمرکز کنند، آن را به طور سطحی ساطع می نمایند. در واقع این یکی از ویژگی های تکنولوژی smd است. در نتیجه ی این پراکندگی، smd ها حرارت و گرمای کمتری نسبت به ال ای دی تولید می کنند که برای گیاه بسیار بهتر است.

⦁بهره وری نوری
این مورد شاید بتواند نظر شما را در مورد خرید لامپ های رشد گیاه smd تغییر دهد. چرا که در مورد بهره وری نوری باید گفت که ال ای دی ها در مقیاس برابر، بهره وری نوری بیشتری دارند چرا که تراکم قطعات و دیود ها در آن ها بیشتر است. با این حال لامپ های رشد گیاه smd مصرف انرژی کمتری دارند. بنابراین انتخاب نهایی به عهده ی شماست که کدام فاکتور برایتان مهم تر است؛ بهره وری نور یا مصرف انرژی؟
نتیجه گیری
لامپ رشد گیاه smd به عنوان یکی از تجهیزات گلخانه ای به صرفه و کارآمد شناخته می شود که در چند وقت اخیر محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده است. اگر به دنبال خرید لامپ رشد گیاه smd با ضمانت اصالت و گارانتی می باشید، می توانید با کارشناسان مجموعه تهران گرولایت تماس حاصل نمایید. مجموعه تهران گرولایت از خوش سابقه ترین مجموعه های در زمینه ی تولید و پخش انواع تجهیزات با کیفیت گلخانه ای می باشد.