ایجاد یک محیط مناسب برای رشد گیاهان
هنگامی که صحبت از نحوه کشت ایندور (Indoor) می شود، منظورمان کاشت گیاه در محیط های  بسته است. این محیط می تواند یک اتاق کشت کوچک یا سالن هایی نسبتا بزرگ که با نایلون UV یا موادی دیگر پوشانده می شوند، باشد.
راه اندازی یک گلخانه کوچک یا سالنی بزرگ نیازمند وسایل مشابه ای خواهد بود. صرفا ابعاد و میزان آنها متفاوت است. برای دانستن نحوه کشت ایندور ابتدا محیط خود را بررسی کنید. ابعاد آن را بسنجید و از ساختار کلی آن مطمئن شوید. به طور شما باید شرایطی را فراهم کنید تا نور و رطوبت کافی برای گیاه وجود داشته باشد.
داشتن یک گلخانه یا اتاقک کشت کوچک خانگی می تواند کمک کند تا گیاهان دلخواه خود را پرورش دهید. داشتن یک گیاه زیبا باعث میشود تا محیط خانه شادتر گردد. علاوه بر آن، می توانید از صیفی و سبزی های کاشت خود استفاده کنید و هزینه های خرید و رفت و آمد را در طولانی مدت کاهش دهید.


چگونه درون محیط بسته گیاهان خود را پرورش دهیم ?


این محتوا برای افرادی که قصد دارند از این طریق کسب و کاری تازه را آغاز کنند نیز مناسب خواهد بود. قطعا شما هزینه بسیاری را صرف این کار خواهید کرد، پس بهتر است از ابتدا محصولی متناسب خریداری کرده و با نحوه کشت ایندور به طور جامع آشنا شوید. دانستن این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا شرایط بهتری را برای گیاهان خود ایجاد کنید تا دچار خسارت نشوید. برای افرادی که قصد دارند با نحوه کشت اوت دور (outdoor) آشنا شوند نیز محتوایی جامع داریم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.
ایجاد محیط بسته مناسب برای کاشت گیاهان
اولین نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید محل قرار گیری و انتخاب زمین مناسب برای شروع کار خواهد بود. این مسئله برای گیاهان آپارتمانی و ایجاد گلخانه برای آنها مستثنا نخواهد بود. هر چند برخی افراد آپارتمان های کوچکی دارند، در نتیجه ممکن است یک انباری کوچک تنها گزینه آنها باشد. نگران نباشید، حتی در چنین محیطی نیز می توانید برخی گیاهان را پرورش دهید. تنها لازم است با نحوه کاشت ایندور به خوبی آشنا شوید. برای انتخاب گیاهی که بتواند با شرایط گفته شده نیز کنار بیاید دچار استرس نشوید، چرا که در بازار گیاهان آپارتمانی مختلفی وجود دارند. از جمله:
⦁پر سیاوش
⦁گیاه مای
⦁برگ انجیری
⦁حسن یوسف
⦁پتوس
⦁شلفرا
⦁برگ بیدی
⦁گیاهان عنکبوتی
و... انواع مختلف دیگر که نیاز به نور آفتاب زیاد ندارد. اگر قصد فروش محصولات خود را هم دارید، این گیاهان آپارتمانی بهترین گزینه هستند. چرا که افراد زیادی در محیط هایی که نور آفتاب کافی ندارند زندگی یا کار می کنند و به دنبال گیاهی می گردند که بتواند با این شرایط کنار بیآید.


ابعاد گلخانه یا سالن خود را با کشت گیاهان در نظر داشته باشید
اگر محیطی بزرگ دارید، مانند یک زمین خالی باید آن را برای ایجاد یک گلخانه یا سالن آماده کنید. تجهیزات سقف و دیوارهای آن می تواند ارزان یا گران قیمت باشد. به این ترتیب که می توانید تنها با چوب و نایلون آن را ایجاد کنید. یا هزینه بیشتری را متقبل شوید و دیوارهای شیشه ای یا مخصوص گلخانه بهره ببرید. در چنین محیطی می توانید گل و گیاهان مختلفی را پرورش دهید.
عمر یک گلخانه یا سالن که در معرض وزش باد و باران در طول سالها قرار گیرد، بین سه الی چهار سال خواهد بود. برای اسکلت بندی می توان چوب یا از لوله های pvc استفاده کرد. میگلرد یا پروفیل های فلزی نیز گزینه های دیگری هستند که با توجه به بودجه ی خود می توانید خریداری کنید. اگر قصد کشت گیاه درون آپارتمان یا خانه را دارید، می توانید گلخانه های آماده کوچک یا اتاق کاشت تهیه کنید. هزینه آنها نیز نسبت به جنسی که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود.
برای انتخاب ابعاد گلخانه یا سالن؛ تعداد گیاهان را نیز مد نظر داشته باشید. گلخانه های خانگی یا اتاق های رشدگیاه و کوچک تعداد طبقات مشخصی دارند. توجه به این مسئله می تواند به انتخاب گلدان های مناسب نیز کمک کند.
مهم ترین چیز در هنگام نصب و آماده سازی سالن برای کشت گیاهان عایق بندی مناسب است. شما قرار است محیطی را ایجاد کنید تا گیاهان شما در تمامی طول سال به بقای خود ادامه دهند و همیشه در دسترس باشند. نحوه کشت ایندور به این فضا و محیط بسیار وابسته خواهد بود. هر گیاهی نمی تواند با نور یا رطوبت کم دوام بیاورد. پس، عایق بندی دقیق و مناسبی انجام دهید. همچنین محل تهویه هوا را نیز در نظر داشته باشید. محلی برای نصب هواکش و رطوبت ساز انتخاب کنید. فراموش نکنید، اگر از وسایل برقی استفاده می کنید یک محافظ برق تهیه کنید.


نحوه کشت ایندور را به راحتی با تجهیزات مناسب انجام دهید
گلخانه ای مجهز را راه اندازی کنید!
اولین مرحله نحوه کشت ایندور را پشت سر گذاشتیم. حال مکانی را برای گیاهان خود آماده کرده ایم. حال باید تجهیزات را در آن نصب و محیط را آماده کشت کنیم.
تهیه گلدان: گلدان پارچه ای می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. از آنجایی که به راحتی از منافذ خود آب را دفع می کند و ریشه گیاه پوسیده نمی شود. همچنین وزن آن کم است و به راحتی می توان آن را جا به جا کرد. گلدان پارچه ای در اندازه مختلف قابل تهیه است.
⦁خاک حاصلخیز : گیاهان خود را بررسی کنید و خاکی که برای رشد لازم دارند را تهیه نمایید. هر گیاه ممکن است در مراحل مختلف رشد خود به خاکی متفاوت نیاز داشته باشد. مقدار خاک به تعداد گلدان های شما بستگی دارد. برای بررسی میزان اسیدی و بازی بودن خاک از پی اچ متر آب و خاک استفاده کرده و در صورت نیاز میزان اسیدی بودن آن را تغییر دهید. در ابتدا، ممکن است به کود احتیاج نداشته باشید. کودهارا به طور فصلی و در بازه های مشخص استفاده کنید.
⦁تجهیزات گرمایش و سرمایشی: در زمستان سعی کنید محیط را گرم و مرطوب نگه دارید. اگر گلخانه شما در حدود 20 متر است، یک بخاری برای گرما بخشیدن به آن کافی خواهد بود.  در تابستان نیز از فن های خنک کننده و هواکش استفاده کنید. جای هواکش ها را که مشخص نموده اید، درسته است؟
تهیه رطوبت ساز: می توانید یک دستگاه خودکار برای سالن تهیه کنید. اگر در ابعاد کوچکتر و درون خانه گلخانه را آماده کرده اید، داشتن یک آبپاش یا دستگاه بخور کافی خواهد بود.
⦁تهیه بذر: همیشه بذر با کیفیت خریداری کنید. بذرهای تازه و تضمین شده کمک می کند تا گیاهی مقاوم داشته باشید. می توانید نشاء یا نهال نیز تهیه کنید. گیاهان محبوب گلخانه ای شامل: توت فرنگی، خیار و گوجه، زعفران، سبزی خوردن و .. می شوند.


گیاهان به نور کافی برای رشد خود نیاز دارند
لامپ رشد گیاه: از آنجایی که درون آپارتمان یا اتاق کشت نور مستقیم خورشید دریافت نمی شود، از لامپ های رشد استفاده کنید. این لامپ های رشد گیاه نور طبیعی خورشید را برای گیاهان تامین می کنند.
اتاقک کشت: برای آن دسته از افرادی که می خواهند محلی خاص برای گیاهان خود داشته باشند و سریع تری به محصول برسند می توانند اتاقک کشت استفاده کنند. کوچکترین آن در ابعاد در حدود 18 تا 19 متر مربع است. دقت کنید این اتاقک به نور مصنوعی نیاز خواهد داشت.
تمامی موارد بالا مدل های مختلفی در بازار دارند. هنگام خرید دقت کنید و محصولی مناسب را خریداری نمایید. ابعاد، جنس، میزان مصرف برق و کیفیت محصولات را بررسی کرده و سپس آنها را تهیه نمایید.
نحوه کشت ایندور و چیدمان آن
حال که همه موارد را تهیه کرده ایم؛ باید به نحوه کاشت بذر و گیاهان بپردازیم. ابتدا گلدان پارچه ای که تهیه کرده ایم را با میزانی خاک پر می کنیم. بهتر است در ابتدای کار و اگر قرار از بذر استفاده کنید ازگلدان های پارچه ای کوچکتری تهیه کنید. یک بند انگشت خاک را برداشته و پس از ریختن ردیفی بذر، خاک را دوباره روی آن قرار دهید. با آب پاش سطح خاک را آب دهید. شرایط گرمایی و رطوبت کافی را با استفاده از دستگاه های گفته شده مهیا کنید. برای سالن های بزرگ برای آبرسانی از مه پاش و یا سیستم آب رسانی قطره ای استفاده کنید. روش آب رسانی قطره ای کمک می کند تا گیاه همواره میزان آب کافی در اختیار داشته باشد.
سخن آخر
وجود گیاهان در اطراف ما و مراقبت از آنها باعث افزایش روحیه در افراد می شود، پس نگهداری از آنها ارزشمند است. حال با نحوه کشت ایندور آشنا شدید. مراحل آن می تواند بسیار آسان به نظر برسد و البته تهیه وسایل و تجهیزات امروزه با فشردن چند کلیک امکان پذیر شده است. منتها، نگهداری و توجه به گیاهان در مراحل بعدی سخت تر خواهد شد. بررسی نیازهای گیاه تبدیل به مسئولیت روزمره شما می شود. هر چقدر با دقت بیشتری به آنها توجه کنید، گیاهی سالم تر و مقاوم تر خواهید داشت.


میزان رطوبت و پی اچ خاک را همواره در نظر داشته باشید
در نتیجه، بهتر است از ابتدای کار بهترین تجهیزات را برایشان فراهم کنید. بهترین به معنای گرانترین نخواهد بود. می توانید در این رابطه با مشاوران ما تماس گرفته و راهنمایی بخواهید. یا در بخش نظرات سوالات خود را مطرح کنید. امیدواریم با داشتن این دانش پیش زمینه بتوانید گیاهانی زیبا و سالم را پرورش دهید.