مقدمه
شاید با شنیدن نام اتاق رشد گیاه، اتاقی را تصور کنید پر از گل و گیاه های درخشان و سبزیجات معطر و خوش رنگ. هرچند تصور شما دور از واقعیت نیست، اما باید گفت که اتاق رشد گیاه دارای شرایط و ویژگی های فنی خاصی می باشد که دست به دست هم دادن آن هاست که موجب رشد و نمو گیاهان خواهد شد. در این اتاق یا محفظه که ابعاد آن می تواند از یک متر مربع تا وسعت یک گلخانه متغیر باشد، فاکتورهای مختلفی مورد اجرا و نظارت قرار می گیرد. در واقع اتاق رشد گیاه به شما به عنوان یک کشاورز، دوستدار گل و گیاه یا حتی صاحب یک گلخانه کوچک این امکان را خواهد داد تا گیاهان مورد علاقه تان را در شرایط بهینه و ایده آل، بدون نیاز به نور و گرمای طبیعی خورشید پرورش دهید. در ادامه توضیحات جالب تری در این راستا خواهیم داد. بنابراین با ما همراه باشید.
ملزومات اساسی در اتاق رشد گیاه
چنانچه نگاهی سطحی و نه عمیق به رشد گیاه داشته باشید، متوجه خواهید شد که از جمله اساسی ترین ملزومات رشد گیاه، سیراب شدن از نور و حرارت خورشید است. داشتن خاک مناسب و تغذیه صحیح نیز در این موارد گنجانده می شوند اما این نور و حرارت خورشید است که وابستگی به شرایط آب و هوایی دارد و رشد گیاه را با محدودیت مواجه می کند.
بنابراین اتاق رشد گیاه بدون وجود نور و حرارت مناسب جهت پرورش گیاهان، محفظه ای بدون کاربرد است. عنصری که به اتاق رشد گیاه معنا میبخشد، لامپ رشد گیاه می باشد. این لامپ ها با تولید طیف کاملی از نور که طیف قابل جذب توسط گیاهان را نیز دارا می باشند، می توانند یک منبع عالی برای تولید نور جهت رشد گیاه باشند. لامپ های ال ای دی آبی و قرمز و یا ترکیب آن ها با رنگ بنفش، در رشد شاخ و برگ گیاهان و همچنین گلدهی و رشد میوه اساسی ترین نقش را ایفا می کنند.


ویژگی های اتاقک رشد گیاه چیست؟
تصور کنید یک گیاه را به طور مداوم و 24 ساعت در روز، روبروی نور خورشید قرار دهید، به نظر شما چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آیا چیزی به غیر از خشک شدن گیاه و نابود شدن آن نصیب ما خواهد شد؟ بنابراین از اینجا درک می کنیم که حتی میزان نور خورشید برای تابش به گیاه باید ساماندهی شود. تاریکی یکی از عناصر حیاتی در چرخه ی رشد گیاهان می باشد. بنابراین در اتاق رشد گیاه، تابش 24 ساعته نور و حرارت بی معناست.
اتاق رشد گیاه بایستی دارای تایمر جهت تنظیم زمان های خاموشی باشد. دما، رطوبت و نور از جمله مهمترین فاکتورها در اتاق رشد گیاه هستند و از یک گیاه تا گیاه دیگر متفاوت می باشند. بنابراین این فاکتورها باید با توجه به نوع گیاه تعیین شود. گیاهانی که نیاز یکسان از نور و رطوبت دارند، می توانند در یک اتاق رشد گیاه واحد قرار گیرند.


نتیجه گیری
گاهی اوقات اخباری می شنویم مبنی بر پرورش گیاهان و بوته هایی که رشد آن ها در یک منطقه جزو محالات و غیر ممکن ها می باشد. اما اگر چنین چیزی محال بود هرگز در عالم واقعیت رخ نمیداد؛ پرورش گیاهان سردسیری در مناطق گرمسیر و پر نور و پرورش گیاهان و درختچه های سردسیری در مناطقی که نور آفتاب بی امان با حرارت سوزانش می تابد. اما چنین چیزی چگونه ممکن است؟ اتاق رشد گیاه، همان چیزی ست که این محال را ممکن ساخته. این اتاق ها با دارا بودن دما، نور، رطوبت، حرارت و گازهای لازم برای پرورش انواع گیاهان، شرایطی بهینه برای رشد انواع گیاهان، بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی فراهم آورده اند.
مجموعه تهران گرو لایت، عرضه کننده مستقیم اتاق رشد گیاه بوده و می تواند از صفر تا صد این فرآیند را برای شما اجرا و پیاده سازی نماید. ضمانت اصالت و گارانتی یکساله مجموعه، اثبات کننده ی حسن نیت ما به شماست.