مقدمه
عدم آگاهی نسبت به مهمترین فاکتورهای رشد گیاهان در گلخانه می تواند شرایط نا به سامانی را ایجاد کند. دو مورد از این فاکتورها رطوبت و دما هستند که در صورت کم یا زیاد شدن می توانند گیاهان را از پا درآورند. کم بودن رطوبت می تواند باعث خشک شدن ساقه و برگ ها و زیاد بودن آن موجب رشد انواع قارچ ها و بیماری های گیاهی شود. دما نیز به همین ترتیب اگر از حد مشخصی تجاوز کند می تواند منجر به تبخیر سطحی و خشک شدن خاک گیاهان شود. بنابراین وجود رطوبت سنج و دما سنج در گلخانه ضروری است.
فرقی ندارد که به پرورش گل های زینتی می پردازید یا سبزیجات و میوه پرورش می دهید، تمامی گیاهان به دو فاکتور دما و رطوبت حساسیت بالایی نشان می دهند. استفاده از دستگاه رطوبت سنج و دما سنج می تواند نیاز شما را به خرید جداگانه تجهیزات برای سنجش دما و رطوبت مرتفع سازد.

کاربرد دستگاه رطوبت سنج و دما سنج در گلخانه چگونه است؟
هر گیاهی با توجه به نوع آن و نیازهایی که دارد، به سطح مشخصی از رطوبت و دما احتیاج دارد. بنابراین باید این دو فاکتور را به اندازه ای مشخص برای گیاه فراهم کرد. دستگاه رطوبت سنج و دما سنج با دارا بودن تایمر و آلارم، شما را نسبت به شرایط دمایی و رطوبت گلخانه آگاه می کند. چنانچه میزان دما و رطوبت از مقدار تنظیم شده تجاوز کند و یا از مقدار تنظیم شده کمتر شود، دستگاه شروع به آلارم دادن می کند و شما را نسبت به شرایط پیش آمده آگاه می سازد. این یکی از ویژگی های دستگاه رطوبت سنج و دما سنج است.
دستگاه رطوبت سنج و دما سنج با دقت بالا، میزان این دو فاکتور را در محیط نشان می دهد. شما می توانید این دستگاه را در هر نقطه ای از گلخانه بر دیوار نصب کنید و به طور دائم از شرایط دمایی و رطوبت گلخانه در زمان های مختلف آگاه شوید.
مزایای دستگاه رطوبت سنج و دما سنج چیست؟
اینکه یک دستگاه بتواند در آن واحد دو فاکتور مهم گلخانه را تعیین نماید، می تواند بسیار به صرفه باشد. چرا که شما را از خرید دستگاه های مجزا و پرداخت هزینه بالا بی نیاز خواهد کرد.
از طرفی یکی از موارد مهمی که می تواند یک گلخانه را سرپا نگه دارد و یا از پا بیاندازید، میزان دقت در اندازه گیری فاکتور هاست. گاهی اوقات گیاهان آنقدر به کم و زیاد شدن این فاکتورها حساس هستند که تغییری کوچک در آن ها می تواند موجب نابودی گیاهان شود. دستگاه رطوبت سنج و دما سنج با دقتی یکسان و بدون وجود هرگونه خطای انسانی این فاکتورها را اندازه گیری می کند و با پخش آلارم خطر در مواقع لازم موجب می شود تا هرچه سریع تر اقدامات ضروری را به عمل آورید.

نتیجه گیری
دستگاه های رطوبت سنج و دما سنج زیادی در بازار موجود است که می توانند کاربردهای مختلفی در اماکن صنعتی، پزشکی و دارویی داشته باشند اما اگر شما به دنبال مجموعه ای هستید که دستگاه رطوبت سنج و دما سنج را به طور اختصاصی برای تعبیه در گلخانه ارائه دهد، به مجموعه تهران گرولایت مراجعه کنید. این مجموعه به عنوان یکی از بهترین مجموعه ها در زمینه ی تولید و ارائه تجهیزات گلخانه ای، بهترین و با کیفیت ترین رطوبت سنج و دما سنج را برای گلخانه تان ارائه خواهد نمود.