مقدمه
راه اندازی یک گلخانه به حد کافی دارای هزینه های جانبی می باشد بنابراین معقول و منطقی است که گلخانه داران تا جای ممکن به فکر کاهش هزینه ها باشند. دستگاه های مختلفی برای مدیریت گلخانه لازم می باشد که از جمله آنها می توان به رطوبت سنج، پی اچ سنج، دستگاه سنجش شدت و اندازه ی نور، دماسنج و سختی سنج آب اشاره کرد. این ها تنها تعدادی از دستگاه های لازم برای نظارت بر گلخانه هستند. اما در این بین تجهیزی وجود دارد به نام پی اچ متر چهارکاره آب و خاک که می تواند عملکردی تلفیقی از عملکرد چهار دستگاه را در گلخانه داشته باشد. پی اچ متر چهارکاره آب و خاک به طور عمده برای سنجش رطوبت، دما، پی اچ و نور استفاده می شود. بنابراین به جای خرید تجهیزات جداگانه ای که هزینه گزاف خواهد داشت می توانید پی اچ متر چهارکاره آب و خاک را تهیه کنید.

پی اچ متر چهارکاره آب و خاک چه کاربردی در گلخانه دارد؟
پی اچ متر چهارکاره آب و خاک دارای ساز و کار پرتابل است یعنی می توان به واسطه ی کارکرد این دستگاه با باتری، آن را به هر نقطه ای از گلخانه برد و فاکتورهای مورد نظر را در آن نقطه از گلخانه سنجید. نکته ی مهم در استفاده از پی اچ متر چهارکاره آب و خاک این است که تمامی فاکتورها با دقتی یکسان اندازه گیری می شوند و خطای انسانی در این بین به کمترین میزان خود می رسد. در واقع به جای اندازه گیری چهار فاکتور مهم در گلخانه به طور مجزا و با دستگاه های مختلفی که هر کدام دقت متفاوتی دارند، می توان با دقت بسیار بالا، تمام این چهار فاکتور را توسط یک دستگاه سنجید.
پی اچ متر چهارکاره آب و خاک دارای یک سوکت است که میتوان آن را درون خاک و آب وارد نمود و فاکتورهای مهم را اندازه گیری کرد.
مزایای استفاده از پی اچ متر چهارکاره آب و خاک
یکی از مزایای مهم این دستگاه کاهش هزینه ها می باشد. شما برای خرید هر کدام از دستگاه های سنجش فاکتورهای گلخانه باید هزینه ای جدا پرداخت کنید در حالی که هزینه خرید دستگاه پی اچ متر چهارکاره آب و خاک یک بار و به طور یکجا پرداخت می شود.
از طرفی دقت کار شما به شدت بالا خواهد رفت چرا که خطای نیروی انسانی حذف خواهد شد و تمامی فاکتورها با یک دستگاه واحد مورد سنجش قرار خواهد گرفت.
پی اچ متر چهارکاره آب و خاک یکی از تجهیزات مورد علاقه صاحبان گلخانه و باغداران است و حتی می تواند انتخابی عالی برای افرادی باشد که در منزل از گیاهان نگهداری می کنند. در این صورت به جای شلوغ کردن محیط منزل با دستگاه های مختلف می توانید تنها با داشتن یک دستگاه، اساسی ترین فاکتورها را برای رشد گیاه کنترل نمایید.

نتیجه گیری
بسیاری از مواقع تصور می کنیم رسیدگی کاملی را در مورد گیاهان خود پیاده سازی کرده ایم اما باز هم شاهد نابودی آن ها هستیم. در اینگونه مواقع باید علت را در سلامت آب و خاکی که به گیاه می دهیم جستجو کنیم. برای بررسی مهمترین فاکتورهای رشد گیاه باید از تجهیزات دقیق استفاده نماییم. سنجش و کنترل پی اچ، نور، رطوبت و دما برای رشد گیاه ضروری است. اگر می خواهید تمام این فاکتورها را توسط یک ابزار کوچک و ساده نظارت و کنترل نمایید، برای خرید پی اچ متر چهارکاره آب و خاک به مجموعه تهران گرولایت مراجعه کنید.