کوکوپیت در حالت کلی از سه جزء تشکیل می گردد و عموما در بافت های مختلف این محصول ، هر سه بخش و یا حداقل دو بخش از آنها وجود دارد. بخش اول را اصطلاحا پیت می نامند ؛ پیت به دانه های ریز و اسفنجی شکل کوکوپیت گفته می شود که ابعاد آن بین یک میلیمتر تا پنج میلیمتر است و در محدوده رنگی قهوه ای روشن تا قهوه‌ای تیره می باشد.
بخش دیگر ، الیاف های نخ مانند سلولزی هستند که بسیار نازک و کم ضخامت هستند ، طول این الیاف نیز متغییر می باشد اما معمولا در محدوده 1 تا 5 سانت هستند.
بخش دیگر کوکوپیت به نام چیپس معروف است ،کوکو چیپس ترکیب جدا نشده پیت و الیاف پوسته نارگیل می باشد که در کوکوپیت های هندی بیشتر دیده می شود اما کوکوپیت های سریلانکایی به جهت غربالگری و sorting فاقد این بخش می باشند.
اصلی ترین کشور های تولید کننده و صادر کننده کوکوپیت هند و سریلانکا می باشند و میزان تولید کوکوپیت و کوکوچیپس در سایر کشور های آسیای جنوب شرقی چندان قابل توجه نمی باشد ، بر همین اساس امروزه کوکوپیت های هندی و سریلانکایی شناخته شده تر هستند.
در فرایند تولید کوکوپیت پس از جداسازی‌ها پوست الیافی نارگیل آن را به مدت 10 الی 30 روز داخل آب غوطه‌ور می سازند تا کاملا خیس خورده و تا حدودی تجزیه شود ، سپس به وسیله خردکننده های عظیم پوسته الیافی کاملا خیس خورده ، تکه تکه شده و کاملا خرد می شود ، در فرایند تولید کوکوپیت هندی به جهت کاهش هزینه های تولید فرایند خیساندن الیاف نارگیل در آب شور دریا انجام می شود برهمین اساس کوکوپیت های هندی از میزان شوری بسیاری بالایی برخوردارند و برای استفاده در بستر کشت باید چندین بار مورد آب شویی قرار بگیرند تا نمک آن انحلال و از ذرات کوکوپیت خارج گردد ،در غیر این صورت استفاده مستقیم از کوکوپیت هندی باعث افزایش چشم گیر EC خاک و رشد توقف و حتی خشک شدن گیاهان خواهد شد.
همانطور که در بالا ذکر شد کوکوپیت های هندی با وجود قیمت پایین که دارند دارای شوری بسیار زیادی می باشند که از اصلی ترین معایب کوکوپیت هندی محسوب می شود اماکوکوپیت های سریلانکایی در فرایند تولید ، در آب شیرین خیسانده می شوند و بنابراین چون حاوی نمک و املاح معدنی بسیار کمی می باشند تاثیر کمی بر EC خاک خواهند داشت و می توان از آن به طور مستقیم برای پرورش گیاهان استفاده کرد.
فرایند جداسازی پیت از الیاف پوسته نارگیل (defibering)  نام دارد که امروزه با ماشین آلات پیشرفته و با استفاده از شانه های استیل انجام می شود ، پس از آن خرد شدن الیاف و دانه بندی و جدا سازی اجزای درشت انجام خواهد شد و در آخرین مرحله شست شوی حرارتی و بخار دهی به منظور ضد عفونی کردن ترکیب انجام خواهد شد.
به سبب سهولت در صادرات و فروش و جابجایی آسان کوکوپیت تولید شده تحت فشار جک های هیدرولیک بسیار قوی قرار گرفته و کاملا فشرده می شوند و رطوبت آن تا حدامکان جداسازی می شود و در قالب ها و اشکال مختلف بسته بندی و به بازار مصرف عرضه می گردد.
یکی از پرفروش ترین کوکوپیت های سریلانکایی در ایران،کوکوپیت سریلانکایی وارداتی 70 لیتری fine می باشد ، که دارای دانه بندی بسیار یکنواخت و شوری ناچیز(0.2) می باشد، و برای استفاده از آن به عنوان ترکیب بستر کشت نیاز به آبشویی متعدد نیست و تنها یک مرتبه آبشویی به منظور به حجم رسانید و مرطوبت کردن بافت کوکوپیت کفایت می کند.
کوکوپیت سریلانکایی 70 لیتری فاین دارای وزن تقریبی 4.5 تا 5 کیلو گرم می باشد و حجم آن در حالت مرطوب بین 70 تا 75 لیتر خواهد بود ، این بدین معناست که هر یک کیلو گرم کوکوپیت وارداتی فاین در حالت مرطوب حجمی معادل 15 لیتر را حداقل اشغال خواهد کرد ، بر همین اساس یک بستر کشت بسیار مرغوب و اقتصادی محسوب می شود .
محدوده PH کوکوپیت fine  ،بین 5.5 تا 6.5 می باشد و اضافه کردن آن به خاک موجب تنظیم PH خاک و افزایش دسترسی ریشه به موادغذایی خواهد شد زیرا در PH کمی اسیدی بیشترین جذب توسط ریشه گیاه انجام خواهد شد.
به سبب وجود الیاف سلولزی نارگیل در این بستر کشت اکسیژن رسانی و هوادهی مطلوبی در خاک اتفاق خواهد افتاد ، همچنین به سبب ساختار اسفنجی اجزای پیت حفظ رطوبت خاک به میزان قابل توجهی انجام خواهد شد ، از طرفی اضافه کردن کوکوپیت سریلانکایی وارداتیFINEبه خاک گیاهان آپارتمانی می تواند باعث افزایش زه کشی خاک و جلوگیری از تجمع آب در خاک و به وجود آمدن پوسیدگی و بیماری های قارچی ریشه شود.
بستر کشت کوکوپیت فاین عاری از هرگونه بذر علف های هرز و گیاهان مزاحم خواهد بود و می توان از آن به عنوان بستر ریشه زایی قلمه گیاه ، بستر تولید نشا از بذر گیاه نیز استفاده کرد همچنین به سبب فرایند های حرارتی که در تولید کوکوپیت سریلانکایی فاین اتفاق می افتد این بستر کشت کاملا استریل و فاقد باکتری ها و قارچ های بیماری زای گیاهی می باشد .
کوکوپیت سریلانکایی 70لیتری فاین دارای قابلیت انبار و نگهداری بین 4 تا 10 سال می باشد.
مجموعه تهران گرولایت به عنوان مرکز پخش کوکوپیت سریلانکایی در تهران مفتخر است این محصول با کیفیت را به صورت عمده و خرده فروشی با مناسب ترین قیمت ممکن در اختیار شما عزیزان قرار دارد ، برای خرید کوکوپیت وارداتی سریلانکایی فاین هم اکنون می توانید از طریق سایت تهران گرولایت قسمت کود و خاک /خاک و بستر کشت، سفارش خود را ثبت کنید .