گلدان پارچه ای دارای زهکشی بسیار مناسب می باشد و مشکل تجمع آب که به وفور در گلدان های پلاستیکی و به خصوص گلدان های سفالی و سرامیکی دیده میشود  اما این تجمع آب در گلدان های پارچه ای وجود ندارد و پس از آبیاری گلدان ، مقادیر اضافی آب از طریق جداره و کف گلدان خارج شده و میتوان گفت در بین گلدان های  پارچه ای ،سرامیکی ، پلاستیکی ، سفالی و پلیمری ، گلدان های پارچه ای دارای بیشترین و مطلوب ترین میزان زهکشی و تخلیه آب اضافی می باشد.
آنچه که در بالا ذکر شد خصوصیات عمومی تمامی گلدان های پارچه ای می باشد .
گلدان های پارچه ای از سال 1980به تدریج مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه تقریبا جایگاه بسیار مناسبی را به خصوص در گلخانه ها و سالن های کشت گیاه پیدا کرده اند و گلدان های پارچه ای در اندازه های مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.
گلدان های پارچه ای بسته به الیافی که در ساختار آن ها مورد استفاده قرار می گیرد از نظر جنس پارچه به گلدان های الیاف پارچه ای طبیعی و گلدان های الیاف پارچه ای مصنوعی تقسیم بندی می شوند ، گلدان های پارچه ای از الیاف طبیعی می توانند از جنس کتان یا نمد باشند و گلدان های الیاف مصنوعی غالبا از جنس ترکیبات پلیمری پلی پروپیلن فاقد BPA می باشند ، از آنجایی که گلدان های الیاف مصنوعی امکان تولید شدن با پلاستیک های بازیافتی را دارند از قیمت کمتری برخوردارند اما گلدان های نمدی و کتان به نسبت از قیمت بیشتری برخوردار هستند.
مهم ترین ویژگی گلدان های نمدی و کتانی ، استحکام بیشتر آنها و زیست پذیر بودن و دوستدار محیط زیست بودن آنها است ، از طرفی این گلدان ها در گذر زمان و بر اثر تابش مستقیم نور خورشید دیر تر از گلدان های الیاف مصنوعی دچار پوسیدگی و آسیب خواهند شد و طول عمر بیشتری خواهند داشت ، اما همانطور که در بالا ذکر شد گلدان های الیاف مصنوعی از قیمت کمتری نسبت به گلدان های نمدی و پارچه ای برخوردارند .
از مهم ترین ویژگی های گلدان های پارچه نمدی و پارچه کتان می توان به موارد زیر اشاره کنیم؛

کمک به حفظ سلامت ریشه گیاهان
زمانی که تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی را انجام می‌دهید قطعا مشاهده کرده اید که حجم زیادی از ریشه در قسمت جداره های گلدان و  قسمت انتهایی گلدان و نزدیک سوراخ های زه کشی رشد و تجمع پیدا کرد است ، اما دلیل آن چیست؟
همانطور که میدانید ریشه برای توسعه یافتن در خاک و رشد کردن نیازمند اکسیژن و تنفس است ، که در گلدان های پلاستیکی و سفالی بخشی از آن توسط سطح خاک و بخشی از آن از سوراخ های زه کشی انتهای گلدان تامین میشود . به سبب وجود همزمان اکسیژن و رطوبت مناسب در خاک انتهای گلدان، ریشه های گیاه به سمت سوراخ های انتهایی و بخش پایینی  گلدان توسعه پیدا می کند،  اما در گلدان های پارچه ای به جهت ساختار متخلخل جداره های گلدان و کف گلدان، اکسیژن رسانی و گردش هوا  به طور همه جانبه و از تمام قسمت های گلدان انجام می شود و توسعه یکنواخت و همه جانبه ریشه در خاک اتفاق خواهد افتاد.
مزیت دوم گلدان های پارچه ای (نمدی) که باعث سلامت ریشه میشود ، زهکشی و تخلیه مناسب اب اضافی و عدم تحمل آن در خاک می باشد، که با تخلیه مازاد آب مورد نیاز خاک گلدان از ایجاد آسیب به ریشه ، پوسیدگی ریشه و قارچی شدن ریشه گیاه جلوگیری میشود.

تعدیل دمای خاک
در گلدان های پارچه ای  به سبب گردش هوای مناسب در خاک و جذب رطوبت خاک توسط جداره پارچه ای دمای داخلی خاک افزایش پیدا نمی کند و گرما به دام نمی افتد و همواره تعدیل دمایی خاک گلدان برقرار است و مشکل آسیب  دمایی ریشه که در گلدان های پلاستیکی بیشتر دیده می‌شود در این گلدان ها دیده نمی شود.

وزن کم و قابلیت انتقال آسان
گلدان های پارچه ای علاوه بر استحکام نسبتا بالا دارای وزن بسیار پایین می باشند و قابلیت جابجایی بسیار آسانی دارند ، این بدین معنا است که برای پرورش دهندگان بزرگ گیاهی که تعداد زیادی گلدان نیاز دارند حمل و انتقال گلدان های پارچه ای نسیب به گلدان های پلاستیکی بسیار آسان تر خواهد بود از طرفی این گلدان های پارچه ای قابلیت تاشدن و انبارداری آسانی را دارند و در صورت عدم نیاز به آن ها میتوان خاک آن را تخلیه و آن را تا کرده و انبار کرد و فضایی که این گلدان های پارچه ای اشغال میکند نسبت به سایر گلدان ها بسیار کم خواهد بود.

مقاومت در برابر تغییرات دمایی و ضربه پذیری
گلدان های پارچه ای در مقایسه با گلدان های پلاستیکی و به خصوص گلدان های سفالی تحمل ضربه پذیری بیشتری دارند و در صورت اصابت اشیا و ضربه به جداره خارجی این گلدان ها، شکستگی و تغییر شکل در آن ها به وجود نمی آید ، از طرفی در اثر تغییر دما بخصوص در فصول سرد ، دچار شکستگی نخواهند شد مشکلی که در بیشتر گلدان های پلاستیکی و سفالی دیده می‌شود همچنین این گلدان ها در برابر تابش نور خورشید و به خصوص اشعه UV از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.

مجموعه تهران گرولایت به عنوان یک مجموعه تخصصی در زمینه تجهیزات و ابزارآلات کشت گیاهی مفتخر است تا مرغوب ترین و با کیفیت ترین گلدان های پارچه ای(نمدی) را در انواع سایز ها و ابعاد در اختیار شما عزیزان قرار دهد ،همچنین می توانید گلدان های پارچه ای رنگی را در تهران از مجموعه تهران گرولایت به عنوان تنها و بزرگترین فروشگاه اینترنتی فروش گلدان های پارچه ای در تهران تهیه کنید، برای خرید عمده و تک  گلدان پارچه ای هم اکنون می توانید از قسمت  /گلدان پارچه ای در سایت تهران گرولایت اقدام به ثبت سفارش کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن سفارش خود را در محل کار یا درب منزل تحویل بگیرید.