هیدروپونیک صنعتی در حال ترقی است که با وجود سر و صدای زیادی که در حوزه ی کشاورزی به پا کرده اما هنوز نتوانسته است پتانسیل خود را به  طور کامل شکوفا سازد. سیستم هیدروپونیک امکان باغبانی و کاشت گیاه را در در مناطقی که دسترسی به زمین کشاورزی ممکن نیست امکان پذیر ساخته. چه کسی فکرش را می کرد که یک گلدان هیدروپونیک کوچک بتواند جور بی آبی و فقدان زمین کشاورزی را یک تنه به دوش بکشد؟ سیستم هیدروپونیک علیرغم ریزه کاری های خاصی که دارای می باشد سیستمی ساده و شگفت انگیز است. شما می توانید با استفاده از حجم کوچکی خاک و یا اصلا بدون استفاده از خاک یک سیستم کشت و کار راه اندازی نمایید و محصولاتی پر ثمر حاصل کنید. گلدان های هیدروپونیک در سایزهای مختلفی در فروشگاه تهران گرولایت موجود هستند اما گلدان هیدروپونیک کوچک یکی از پر فروش ترین تجهیزات گلخانه ای در حوزه ی رشد هیدروپونیک است چرا که استارت راه اندازی سیستم هیدروپونیک با گلدان های کوچک زده می شود.

ویژگی های گلدان هیدروپونیک کوچک چیست؟
گلدان های هیدروپونیک باید به گونه ای طراحی شوند که ریشه ها امکان جذب مواد معدنی و مواد مغذی محلول را داشته باشند بنابراین وجود روزنه هایی تنظیم شده با ابعاد مشخص روی بدنه ی گلدان هیدروپونیک ضروری است. گلدان هیدروپونیک کوچک تهران گرولایت دارای ابعاد 51*30*34 میلیمتر می باشد و با همین ابعاد کوچک خود می تواند بستری عالی برای پا گرفتن گیاهان باشد.
روزنه هایی که روی گلدان هیدروپونیک کوچک وجود دارد ریشه را برای جذب مواد مغذی آزاد میگذارد و به آن اجازه ی رشد و بالندگی می دهد. رشد ریشه های گیاه هرگز متوقف نخواهد شد و ریشه ها با بیرون زدن از این روزنه ها باز هم راه خود را به سمت محلول های مغذی باز می کنند. اینجاست که متوجه خواهید شد ابعاد گلدان تاثیری در متوقف شدن رشد ریشه ها نخواهد داشت.
مزایای استفاده از گلدان هیدروپونیک کوچک چیست؟
یکی از معضلاتی که در کاشت گیاهان به روش های عادی در گلدان های متداول همراه با خاک وجود دارد این است که با رشد گیاه باید دائما در حال تعویض گلدان باشید چرا که فضای کافی برای حرکت ریشه ها وجود نخواهد داشت. کافی ست در تعویض گلدان غفلت کنید تا فضای تنگ داخل گلدان باعث ایجاد توده ای در هم پیچیده از ریشه ها شود و بخش زیادی از ریشه ها نیز به علت در هم پیچیدگی دچار آسیب خواهند شد. اما در مورد گلدان هیدروپونیک کوچک این موضوع به هیچ وجه رخ نخواهد داد. چرا که ریشه های گیاه از روزنه های گلدان بیرون خواهند زد، مسیر خود را به سادگی پیدا خواهند کرد و در محلول مغذی غوطه ور خواهند شد. بنابراین نیازی نیست تا نگران تعویض گلدان و فراهم آوردن گلدانی بزرگتر برای گیاه باشید. البته اشتباه کنید. منظور ما این نیست که گلدان های هیدروپونیک هیچ گاه نیاز به تعویض ندارند، بلکه منظور ما این است که نیازی به تعویض دائمی گلدان ها نخواهید داشت و می توانید از همان گلدان کوچک برای مدت زمان بیشتری استفاده کنید.

گلدان های هیدروپونیک مواد مغذی را به طور یکسان به ریشه های گیاه می رسانند
از جمله موارد قابل توجه در گلدان های هیدروپونیک این است که این گلدان ها ریشه ی گیاهان را به طور یکسان از مواد مغذی تغذیه می کنند. بنابراین رشد گیاهان به طور یکسان و برابر خواهد بود. در سیستم رشد هیدروپونیک هرگز شاهد این موضوع نخواهید بود که یک گیاه رشد بیشتر یا بهتری از گیاه دیگر داشته باشد. چرا که گلدان ها به طور یک شکل و هم اندازه هستند و همگی به یک میزان از محلول مغذی بهره می برند. بنابراین یک دست بودن رشد گیاهان در سیستم کشت هیدروپونیک را می توان مدیون ساختار گلدان های هیدروپونیک دانست.
نتیجه گیری
راه اندازی سیستم کشت هیدروپونیک ملزم به خرید تجهیزات گلخانه ای لازم برای این نوع خاص از کشت می باشد. گلدان هیدروپونیک از جمله اولین و اساسی ترین تجهیزات برای استارت این سیستم است. مجموعه تهران گرولایت با ارائه ی انواع تجهیزات گلخانه ای هیدروپونیک از جمله گلدان هیدروپونیک کوچک آغاز این مسیر را برای شما هموار ساخته است. برای خرید انواع تجهیزات کشت هیدروپونیک می توانید به فروشگاه آنلاین تهران گرولایت مراجعه کنید.