تصور کنید غذایی را پیش روی شما می گذارند و از شما می خواهند آن را میل کنید، مطمئنا تا زمانی که از سلامت غذا و ارزش غذایی آن مطلع نشوید دست به چنین کاری نخواهید زد چرا که ممکن است این غذا زمینه ساز مسمومیت شما شود. در مورد گیاهان نیز این موضوع کاملا صادق است. تا زمانی که از مغذی بودن و سلامت تغذیه ای که به گیاه می دهید آسوده خاطر نباشید نمی توانید آن را به خورد گیاهان تان بدهید. اینجاست که بحث پی اچ خاک و دستگاه پی اچ متر خاک باز می شود. همان دستگاهی که می تواند سلامت خاک را مورد سنجش قرار دهد. پی اچ متر خاک می تواند میزان اسیدیته یا قلیایی بودن خاک را تعیین کند. متخصصان حوزه ی کشاورزی آشنایی کاملی با این دستگاه دارند اما اگر شما در ابتدای این مسیر هستید و می خواهید بدانید دستگاه پی اچ متر خاک و کاربرد آن چیست در ادامه با ما همراه باشید.

آیا بدون استفاده از پی اچ متر خاک می توان گلخانه ای با گیاهان سالم داشت؟

این سوال دقیقا مانند این است که بپرسید آیا بدون دانستن اینکه در حال خوردن چه نوع غذایی هستیم می توانیم آسوده خاطر باشیم که بدنی سالم خواهیم داشت؟ مسلما خیر! تا زمانی که شما از جزئیات و سلامت غذایی که می خورید بی اطلاع باشید نمی توانید سلامتی بدن تان را ضمانت کنید. بنابراین برای اینکه اطمینان داشته باشید گیاهانی سالم در گلخانه دارید باید از پی اچ متر خاک استفاده کنید. پی اچ متر خاک به شما می گوید که میزان کودهای نیتروژنی موجود در خاک و درصد یون های هیدروژن چقدر می باشد. کم و زیاد شدن این فاکتورها می تواند منجر به تغییر سطح پی اچ خاک و در نهایت بالا رفتن احتمال مرگ گیاه شود. بنابراین باید سطح پی اچ خاک را چک کنید تا مطمئن شوید که خاک مورد نظر سالم است.

آیا سطح پی اچ خاک فاکتوری ثابت است؟

سطح پی اچ خاک قطعا فاکتوری ثابت نیست و می تواند حتی با یک بارندگی ساده تغییر کند. بنابراین میزان پی اچ خاک باید دائما توسط شما اندازه گیری شود. هر چیزی می تواند روی پی اچ خاک تاثیر گذار باشد؛ نوع گیاهانی که در خاک می کارید، نوع و میزان آبدهی، میزان بارندگی ها، نوع کودی که به خاک می دهید و همچنین پی اچ آبی که خاک را با آن تغذیه می کنید. این موارد می توانند دائما پی اچ خاک را تغییر دهند بنابراین شما نیز باید میزان پی اچ خاک را دائما کنترل و مدیریت کنید.

پی اچ ایده آل برای رشد گیاه چقدر است؟

جواب این سوال را نمی توان جوابی دقیق داد چرا که گیاهان دارای سلیقه های خاص و متنوعی در نوع تغذیه هستند! به عنوان مثال برخی گیاهان تمایل دارند تا آن ها را در خاکی خنثی بکارید و تعدادی دیگر تمایل به خاک های اسیدی دارند؛ نمونه ی آن هم کاکتوس است که عشق خاک های اسیدی ست.

اما به طور کلی می توان بازه ای بهینه را در این رابطه ارائه داد. بازه ی 5.5 تا 7.5 بازه ای ایده آل برای تنظیم پی اچ خاک است.

هنگام خرید پی اچ متر خاک باید به دنبال چه مواردی بود؟

انواع مختلفی از پی اچ متر خاک در بازار وجود دارد که می توانید به تناسب نیازی که دارید آن را خریداری نمایید. از پی اچ مترهای خاک برای مصارف خانگی گرفته تا پی اچ متر هایی که برای پرورش گیاهان در ابعاد گسترده استفاده می شود. هنگام خرید پی اچ متر خاک بد نیست نیم نگاهی به موارد زیر داشته باشید:

  • آیا برای مصارف باغبانی و گلخانه ای به پی اچ متر نیاز دارید یا مصرف خانگی؟
  • آیا با پی اچ متر مورد نظر می توان به طور مستقیم از خاک نمونه برداری کرد؟
  • طول پراب چقدر باشد؟ حداقل عمق نمونه 20 سانتی متر است در حالی که گیاهان مختلف نیاز به اندازه گیری در اعماق مختلف دارند بنابراین به طول پراب دستگاه دقت کنید.
  • آیا نیاز دارید تا پی اچ متر خاک شما رطوبت و رسانایی خاک را نیز اندازه گیری کند؟
  • زمان نمونه برداری چقدر خواهد بود؟ در واقع چه مدت طول می کشد تا نتیجه بگیرید؟
  • دوام و ماندگاری دستگاه و الکترود چقدر است؟ آیا طول عمر مفید دستگاه بالاست؟

نتیجه گیری

پی اچ متر خاک دستگاهی حیاتی برای سنجش سلامت خاکی است که برای گیاهان تان مهیا می کنید. بعید است بتوان گلخانه ای را بدون استفاده از این تجهیز مهم اداره کرد. بنابراین تهران گرولایت مانند همیشه بهترین دستگاه پی اچ متر خاک را برای شما فراهم نموده است. برای خرید و دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان مجموعه تهران گرولایت تماس حاصل نمایید.