گاهی اوقات شرایط به گونه ای پیش می رود که نمی توان نور خورشید را برای گیاهان فراهم کرد اما می توان آن را برای گیاهان شبیه سازی کرد. حتی می توان نوری بهتر از نور خورشید برای گیاهان به ارمغان آورد! ممکن است بپرسید چگونه چنین چیزی ممکن خواهد بود؟ در پاسخ به شما خواهیم گفت با استفاده از لامپ فول اسپکتروم.
لامپ فول اسپکتروم را اگر بخواهیم به چیزی تشبیه کنیم یا لقب خاصی به آن بدهیم می توانیم از آن با نام خورشید کوچک یاد کنیم. اما با این تفاوت که از اشعه های مضر خورشید در آن خبری نیست و می توان با خیال راحت برای رشد گیاهان از آن استفاده کرد.


آیا لامپ فول اسپکتروم می تواند برای گیاهان آسیب رسان باشد؟
جواب هیچ پرسشی را نمی توان در این حد قاطعانه داد که جواب این پرسش را قاطعانه منفی می دهیم. اساسا فلسفه ی تولید لامپ های فول اسپکتروم، حذف طول موج های مضر برای سلامت گیاهان بوده است. بنابراین هیچ طول موجی را نمی توانید در لامپ فول اسپکتروم پیدا کنید که برای گیاه مضر باشد.
نوری که از لامپ فول اسپکتروم ساطع می شود چه طول موجی را در بر دارد؟
برای اینکه پاسخ شفافی به این سوال بدهیم اجازه دهیم اینگونه قضیه را باز کنیم. گیاهان از مرحله ی آغازین یعنی سر برآوردن از خاک تا جوانه زنی و رشد ریشه و برگ و ساقه و گلدهی نیاز به طول موجی بین 380 تا 840 نانومتر دارند. لامپ فول اسپکتروم نیز دقیقا همین طول موج را در بر گرفته است. بنابراین می توان گفت نوری که از لامپ فول اسپکتروم ساطع می شود برای صفر تا صد رشد گیاه مفید و لازم است. هر طول موجی که گیاه برای رشد بدان نیاز داشته باشد در لامپ فول اسپکتروم وجود دارد.


آیا نور ماورا بنفش نیز از لامپ فول اسپکتروم ساطع می شود؟
پاسخ این سوال مثبت است اما نه کاملا مثبت! طول موج نور ماورا بنفش  بین 10 تا 400 نانومتر قرار دارد اما آنچه که لامپ فول اسپکتروم از نور ماورا بنفش درون خود جای داده است در بازه ی 380 تا 400 نانومتر قرار دارد. این بدان معناست که لامپ های فول اسپکتروم تنها 20 نانومتر از انتهای طول موج ماورا بنفش را دارا می باشند، آن هم نوری که در حالی گرایش به نور مرئی آبی و بنفش می باشد. اما علت چیست؟ مگر نه اینکه نور ماورا بنفش برای سلامت گیاهان مضر است؟
نور ماورا بنفش در عین آسیب رسان بودن می تواند برای گیاهان فوایدی را نیز در بر داشته باشد. به عنوان مثال از بین بردن آفات و بیماری های گیاهی می تواند یکی از فواید نور ماورا بنفش باشد. این نور باعث از کار افتادن عملکرد میکروارگانیسم ها شده و اجازه ی رشد را از آفات می گیرد همچنین می تواند موجب تشدید رنگ گل ها و میوه ها شود. به عنوان مثال اندکی از نور ماورا بنفش در لامپ فول اسپکتروم باعث می شود گوجه های قرمز تری تحویل بگیرید نه اینکه گیاه تان نابود شود.


چرا با وجود لامپ رشد گیاه باز هم چرخه ی رشد ناقص می ماند؟
گاهی اوقات قرار دادن گیاهان در برابر لامپ رشد گیاه ممکن است گیاهانی نارس را به شما تحویل دهد که بازدهی بسیار ضعیفی دارند. به احتمال زیاد در این شرایط متعجب خواهید شد، چرا که همه جا از مزایای لامپ رشد گیاه می گویند. اما اشتباه نکنید، اشکال از لامپ رشد گیاه نیست. مشکل اصلی در این گونه مواقع این است که شما نیاز گیاه خود را درست نشناخته اید. 

 با نورهای آبی و قرمز هر کدام دارای کاربردی خاص هستند. نور قرمز منجر به گلدهی و ثمر دهی می شود و نور آبی رشد شاخه و برگ های گیاه را افزون خواهد کرد. گاهی اوقات گیاه شما در شرایطی قرار داد که نیاز مبرم به هر دوی این نورها دارد بنابراین نباید با قرار دادن گیاه در برابر لامپ های تک رنگ رشد گیاه، مانع از تکمیل چرخه ی رشد آن شویم. اینگونه مواقع باید از لامپ فول اسپکتروم برای گیاهان استفاده کرد تا چرخه ی رشد گیاه تکمیل شود.
نتیجه گیری
مجموعه تهران گرولایت با ارائه ی بهترین تجهیزات گلخانه ای و با کیفیت ترین محصولات، شما را در راستای رشد و پرورش گیاهان به بهترین نحو ممکن یاری خواهد کرد. اگر دانش یا تجربه ی کافی ندارید و در آغاز راه هستید ما با افتخار در این مسیر سبز با شما هم قدم خواهیم شد. برای خرید تجهیزات گلخانه ای می توانید با مجموعه تهران گرولایت تماس حاصل نمایید.