ECسنج HANNA مدل HI98302

EC سنج HI98302 یکی از پرفروشترین دستگاه های این کمپانی معتبر است. EC سنج  HANNA مدل HI98302 یکی از انواع سختی سنج های قابل حمل وکاربردی جهت اندازه گیری سختی آب آشامیدنی ،فرایند تصفیه آب،فرایند اسمز معکوس،آکواریوم ها و... است.جهت اندازه گیری خلوص آب در فرآیندهایی که آب مقطر یا دیونیزه مورد استفاده قرار می گیرد، نظیر بخارشوی ها، اتاق کشت سلولی، برج های خنک کننده، دستگاه های تهویه و کارخانه های باطری سازی نیز کاربرد دارد.، تنها با یک دکمه کاربردی برای خاموش/روشن کردن می توانید اندازه گیری و تست را انجام دهید.دستگاه ECسنج HANNA مدل HI98302  دارای الکترود گرافیتی می باشد که باعث کاهش اثر قطبیت می شود

قابلیت حمل ای سی متر مارک هانا

گاهی اوقات این موضوع که شرایط بررسی کیفیت آب تنها در آزمایشگاه مقدور می باشد ممکن است روند کارهای شما را دچار اختلال کند. زمانی که شما از آب مورد نظر به منظور سنجش میزان هدایت الکتریکی نمونه برداری می کنید بایستی نمونه را در کمتر از 24 ساعت روانه ی آزمایشگاه کنید تا فاکتور هدایت الکتریکی سنجیده شود. در غیر اینصورت احتمال افزایش خطا به میزان زیادی وجود خواهد داشت. در واقع آبی که از نمونه برداری آن 24 گذشته باشد دیگر امکان سنجش را نخواهد داشت. اما ای سی متر مارک هانا به علت دارا بودن قابلیت حمل و کارکرد آن به واسطه ی باتری های قدرتمند این امکان را به شما می دهد تا در محیط گلخانه نیز بتوانید این سنجش را انجام دهید. نحوه ی کار کردن با ای سی متر مارک هانا بسیار راحت می باشد و می توانید نتیجه ی سنجش را در مدت زمان کوتاهی مشاهده کنید.

تاثیر فاکتور هدایت الکتریکی بر رشد و بالندگی گیاه

میزان هدایت الکتریکی نقش پررنگی در بالندگی گیاه دارد. همانطور که گفته شد این فاکتور میزان املاح موجود در آب را نشان می دهد. اما دقت داشته باشید که این مقدار برای یک گیاه خاص لزوما مقدار ثابتی نیست. به این معنا که گیاه در دوره های مختلف عمر خود به مقدار متفاوتی از این فاکتور نیاز دارد. دوره های همچون توسعه برگ، غنچه زنی، تشکیل اولین خوشه و مرحله برداشت دوره هایی هستند که فاکتور هدایت الکتریکی در آن ها متفاوت است.

EC متر  یا کنداکتیومتر دستگاهی است که  برای اندازه گیری  میزان رسانایی وهدایت الکتریکی مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

این هدایت سنج ها جهت آنالیز آب خالص، آزمایشات محیطی جهت تعیین سلامت حوضچه­‌ها و سایر بسترهای آب به کار می روند.

 واحد سنجش هدایت الکتریکی ، میکرو اهم بر سانتیمتر ، و واحد سنجش هدایت الکتریکی ویژه آب میکرو زیمنس بر سانتیمتر µs/cm و میلی زیمنس بر سانتیمتر ms/cm می باشد. با توجه به این که هدایت الکتریکی رابطه مستقیمی با TDS و نمک های محلول در آب دارد، لذا اندازه گیری آن به منظور کنترل کیفیت آب از اهمیت زیادی برخوردار است.


EC آب شاخصی برای خالص بودن آب است. هرچه آب خالص تر باشد میزان رسانایی آن کمتر است . در دنیای واقعی، آب مقطر تقریبا یک عایق است ولی آب نمک یک هادی رسانایی بسیار موثر است . ‌هر چه مقدار املاح حل شده در آب بیشتر باشد قابلیت هدایت الکتریکی نیز افزایش می یابد؛ به عبارت دیگر مقاومت الکتریکی آن کاهش می یابد.

عوامل موثر بر هدایت الکتریکی

1- درجه حرارت : با افزایش درجه حرارت هدایت نیز افزایش می یابد بطوریکه با افزایش یک درجه حرارت هدایت الکتریکی دو درجه افزایش می یابد . هدایت آب را بطور استاندارد در 25 درجه سانتیگراد اندازه می گیرند . به همین دلیل بیشتر کنداکتیوی مترها شامل ویژگی جبران اتوماتیک دما می باشند.

2- گازها محلول در آب نظیر CO2و NH3  باعث بالا رفتن هدایت می شود.

3- یون هاي H+ و OH- باعث افزایش هدایت می شوند .بنابراین براي اندازه گیري هدایت باید محلول تقریبا خنثی باشد ، بطور مثال براي اندازه گیري هدایت در حضور آمونیاك نمونه را باید با اسید گالیک خنثی کرد.

لزوم استفاده از ای سی متر هانا

سنجش فاکتور هدایت الکتریکی نیاز به دقت بالایی دارد. بالا و پایین شدن یک هزارم واحد نیز می تواند در ادامه ی روند رشد گیاه تاثیر گذار باشد. ای سی متر مارک هانا با دقت بسیار بالای خود می تواند فاکتور هدایت الکتریکی را مورد سنجش قرار دهد. از همه مهمتر اینکه کار با این دستگاه بسیار راحت است و حتی برای افراد آماتور نیز امکان استفاده از آن وجود دارد.شما می توانید در محیط کشت نیز این دستگاه استفاده کنید. در واقع شما نیازی به منتظر ماندن تا رسیدن محموله نمونه به آزمایشگاه ندارید و می توانید در گلخانه میزان هدایت الکتریکی آب را اندازه گیری کنید.

برای کاربردهای مختلف ،انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد EC متر قلمی، EC متر پرتابل و EC متر رومیزی هرکدام مزایایی برای کاربر ایجاد می کنند. و طبیعتاً محدودیت­‌هایی هم دارند. انواع قلمی و پرتابل طوری طراحی شده اند که برای استفاده در محیط خارج از آزمایشگاه مناسب باشند.  نوع رومیزی قابل حمل به خارج از آزمایشگاه نیست، معمولا با برق شهری کار می کند و علاوه بر هدایت الکتریکی قابلیت اندازه‌ گیری میزان شوری (TDS)،  مقاومت الکتریکی، PH ، دما و NaCl موجود را دارد. کالیبراسون اتوماتیک، کالیبراسیون چند نقطه­‌ای و قابلیت ذخیره اطلاعات امکانات دیگری است که امروزه بیشتر تولیدکنندگان روی دستگاه ها قرار می دهند.

ECمتر HANNA مدل HI98302با طراحی اِرگونومیک خاص بسیار سبک و قابل حمل بوده و مناسب برای استفاده هر کاربری می باشد.برای استفاده از دستگاه نیاز به تخصص خاصی ندارید. بیشترین کاربرد دستگاه ECمتر برای اندازه گیری هدایت الکتریکی آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب می باشد.

با استفاده از سنسور EC مترHANNA مواد معدنی، آلی ، نمک و یا ناخالصی های آب اندازه گیری می شود که این میزان برای شرب، آبیاری گل و گیاهان و ماهیان آکواریومی بسیار مهم و ضروری می باشد.

چنانچه نیاز به یک ECمتر دارید هم اکنون میتوانید با کمک کارشناسان و متخصصین تهران گرولایت برای خرید این محصول اقدام نمایید.